Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat

am avut un accident de circulatie, accidentul a fost soldat cu o victima (vatamare corporala din culpa art 184 c.p). ceea ce vreau eu sa stiu este: permisul de conducere se poate recupera in mai putin de un an de la data ramaneri definitiva a sentintei? fiind la prima abatere de acest gen cu cazier judiciar curat pana in prezent, nu am platit nici o amenda in viata mea.
imi cer scuze,

ca urmare a acestui evniment voi avea si cazier, acest cazier la cat timp devin "curat"?
nu ati spus cum s-a finalizat procesul, cel mai probabil ati fost condamnat la o pedeapsa cu suspendare. cazierul devine curat, de drept, dupa expirarea perioadei de incercare, asta daca nu se intimpla ceva intre timp, Doamne fereste!
cazierul devine curat dupa perioada de un an? pana acum nu am avut nici o amenda, deci nu este cazul sa se inample ceva.
uni am avut termen, ca urmare luni a fost si pronuntarea. acum trebuie sa astept daca partea vatamata face recurs. am sa scriu aici care este sentinta.
bogdan-b, utilizator