Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie auto din germania. taxe?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie auto din germania. taxe?

Buna ziua.Doresc sa achizitionez o autoutilitara noua din germania ,printr-un credit de investitii de la o banca din tara.Firma din germania imi va factura auto cu tva? Tva-ul conform intelegerii cu banca nu este eligibil,deci trebuie sa il platesc eu. Cum pot achizitiona o auto fara sa platesc tva-ul? Eu sunt o firma neplatitoare de tva.Va multumesc.
auricius, utilizator
Pai in cazul asta daca devin platitor de tva,pot sa recuperez tva-ul dintr-o achizitie cu contract de vinzare-cumparare de la o persoana particulara? Persoana este din Romania si imi vinde o autoutilitara pt marfa noua.
persoana particulara de care vorbiti nu va poate emite o factura care sa contina tva deductibila, deci nu aveti ce tva sa recuperati.
daca va hotarati sa achizitionati de la o persoana fizica neimpozabila nu are rost sa va mai inregistrati ca platitor de tva.