avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firme cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firme cu datorii

Firmele de pe net care preiau firme cu datorii la stat sunt ok?
Adica se poate vinde o firme cu datorii la stat unor actionari care vor sa o redreseze si sa plateasca datoriile?
Este vreo problema in astfel de tranzactii?
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 18:08, 24 Iulie 2011
carmenmur a scris:

oricum raspunzi de datorii


Cum as putea sa raspund de datoriile firmei? Partile le-am cesionat/vandut unei alte persoane. Din moment ce firma a fost declarata insolventa cum pot eu fost asociat/actionar sa mai fiu tras la raspundere? Doar nu am semnat nici un act nu am facut nimic in afara ca am dat bani pentru a fi asociat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare societate comerciala stefaniaerica stefaniaerica As vrea sa stiu in ce conditii se poate vinde o societate comerciala cu datorii la stat si daca dupa vanzare asociatii si administratorul mai au vre-o ... (vezi toată discuția)
Asociatul care se retrage din firma "scapa" de datorii ? ionescu gabriela ionescu gabriela Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema : Sunt asociat unic si administrator in firma X. Firma are o datorie la stat de 13000 ron ... (vezi toată discuția)
Vindere de firma simo34 simo34 vreau sa stiu daca pot vinde o firma cu datorii la stat si ce riscuri sint dupa vinderea ei (vezi toată discuția)