Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firme cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firme cu datorii

Firmele de pe net care preiau firme cu datorii la stat sunt ok?
Adica se poate vinde o firme cu datorii la stat unor actionari care vor sa o redreseze si sa plateasca datoriile?
Este vreo problema in astfel de tranzactii?
carmenmur a scris:

oricum raspunzi de datorii

Cum as putea sa raspund de datoriile firmei? Partile le-am cesionat/vandut unei alte persoane. Din moment ce firma a fost declarata insolventa cum pot eu fost asociat/actionar sa mai fiu tras la raspundere? Doar nu am semnat nici un act nu am facut nimic in afara ca am dat bani pentru a fi asociat.