Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot avea doua locuri de munca in sistemul bugetar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot avea doua locuri de munca in sistemul bugetar?

Sunt angajat al unei institutii bugetare. Intentionez sa ma inscriu la un concurs pentru ocuparea unei pozitii (titular) in invatamantul superior de stat. In situatia in care castig concursul pot pastra ambele locuri de munca?
consultati si :
[ link extern ]

radu_antonescu a scris:

Sunt angajat al unei institutii bugetare. Intentionez sa ma inscriu la un concurs pentru ocuparea unei pozitii (titular) in invatamantul superior de stat. In situatia in care castig concursul pot pastra ambele locuri de munca?

Studiati in acest sens si "Carta Universitara"a institutiei de invatamant superior la care doriti sa ocupati postul didactic de titular.,pentru a verifica daca nu cumva au stipulat incompatibilitate pt. cumul functie nedidactica din afara sistemului de invatamant,cu functie didactica titulara in invatamant.
Potrivit legislatiei actuale insa,nu ar exista o astfel de incompatibilitate.
va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma angajez in sistem bugetar si sub forma de CIM cu timp partial sau durata determinata,dat fiind faptul ca in sistem bugetar angajarile sunt oprite.Sau cum as putea legaliza consultanta mea cu o primarie ( eu fiind economist).Sub ce forma de raport de munca.Multumesc
Angajarile in bugetar,indiferent de tipul de contract sau durata acestuia,se fac doar pe baza de concurs,asa cum spuneti s dvs. posturile sunt blocate si doar in conditii deosebite se pot face demersuri pt. deblocare si organizare de concurs.
Discutati cu ordonatorul de credite despre eventualitatea incheierii unui contract de
prestari servicii,in conditile prevazute de lege pt. astfel de situatii.
primavera a scris:

va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma angajez in sistem bugetar si sub forma de CIM cu timp partial sau durata determinata,dat fiind faptul ca in sistem bugetar angajarile sunt oprite.Sau cum as putea legaliza consultanta mea cu o primarie ( eu fiind economist).Sub ce forma de raport de munca.Multumesc

Raport de munca = incheierea unui contract individual de munca , dar : Angajarile dintr-o autoritate locala vor fi efectuate prin luarea in calcul a tuturor posturilor vacante la nivel judetean, nu doar din institutia respectiva, iar la angajare va fi acordata prioritate pentru posturile unice, pentru care nu se impune regula angajarii unui salariat la sapte persoane care parasesc sistemul bugetar.
Ocuparea posturilor unice in cadrul autoritatilor locale va putea fi aprobata de ordonatorul principal de credite, cu avizul Guvernului, prin Memorandum initiat de MAI. Daca o primarie are posturi unice vacante si doreste sa le ocupe, primarul va argumenta si va solicita prefectului sa inceapa procedura, respectiv sa primeasca avizul favorabil de la Guvern, prin intermediul MAI. Dupa acest pas, primaria va putea organiza concurs si aproba ocuparea postului.