Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale imprumut societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

imprumut societati

Exista vreo posibilitate legala prin care o persoana juridica o poate imprumuta pe alta, desigur fara ca imprumutatoarea sa fie institutie de credit? Speta: doua societati au relatii comerciale si la un moment dat una dintre ele o imprumuta pe cealalta cu o suma de bani pe care imprumutata o va restitui intr/o "x" perioada de timp. Suma nu este in contul vreunei datorii neachitate ci pur si simplu, concret, un ajutor. Ce contract legal intre cele doua persoane juridice as putea face?
Imi puteti da o idee? Multumesc!
florinturlete a scris:

Orice inprumut sau cerea folosintei gratuite a unor bunuri catra alta societate comerciala, nu numai ca, contravine scopului acesteia dar poate fi suspectata oricand de evaziune fiscala sau sau de deturnare de fonduri( adm.).

Nu vad unde este evaziunea, atata timp cat suma imprumutata se gaseste inregistrata corect la "venituri" si nu iese din firma pe "Cheltuieli". Toate taxele se platesc ca si cum banii sunt in firma ( de fapt asta ar fi si regimul lor contabil, desi imprumutati, ei apartin firmei, nu au fost cheltuiti in vederea obtinerii de venituri).

Problema ar fi alta, in legea 31/90 se considera infractiune ca administratorul unei soc.com. sa se imprumute la societatea pe care o administreaza. Daca si cealalta firma e tot a lui, se poate considera ca s-a imprumutat.
Art. 272. - Se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul, directorul executiv sau reprezentantul legal al societatii, care: [...]
"3. se împrumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, de la societatea pe care o administreaza, de la o societate controlata de aceasta ori de la o societate care controleaza societatea pe care el o administreaza sau face ca una dintre aceste societati sa îi acorde vreo garantie pentru datorii proprii;"

Ori firma cealalta poate fi considerata acea persoana interpusa.
Interesante toate opiniile afisate insa fiind vorba doar de un ajutor se poate opta simplu si fara mari complicatiii la un contract de imprumut intre 2 societatii comerciale cu termen de restituire a imprumutului fara garantii sau dobanzi.
Acesta este un contract perfect valabil, pe care legislatia romana il accepta si nu are de ce sa implice din punct de vedere evazionist vreuna dintre societatii din moment ce imprumutul va fi evidentiat in contabilitatea societatilor.
In cazul in care societatea imprumutata nu-si respecta obligatia de restituire a imprumutului la termenul stabilit in contract, societatea imprumutatoare are deschisa actiunea in justitie. Bafta
societatile trebuie sarespecte principiul capacitatii de folosinta
Depinde ce intelegem prin specialitatea asta. De curand am intalnit o persoana care sustinea ca o societate nu poate sa vanda bunurile pe care nu le mai foloseste (era vorba de vreo 5 autoturisme) pentru faptul ca nu are acest obiect de activitate. O interpretare de genul asta e absurda...