Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... stagiatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

stagiatura

buna ziua as dori sa stiu si eu care ar fi pretul pe care ar trebui sa il platesti unui avocat bun pentru a te lua sa faci stagiul la dansul?
multumesc
Stagiatura nu se plateste, din contra, trebuie sa fii platit.
olimpia_ilie a scris:

Stagiatura nu se plateste, din contra, trebuie sa fii platit.

Teoretic si mai ales legal,asa este,cum a spus Olimpia. Insa in practica lucrurile nu stau intotdeauna chiar asa. Nu generalizez,dar (din pacate) mai exista si avocati care cer bani (si nu putini) pentru a fi indrumatori de stagiu.;)

Din fericire nu am dat peste astfel de avocati si sper sa nici nu ii intalnesc vreodata deoarece sunt o rusine pt aceasta profesie. Vorba aceea "fraieri sunt cei ce dau, nu cei ce iau". asadar daca dati peste avocati care si-au insusit astfel de practici, refuzati si mergeti mai departe pt ca intodeauna se gasesc avocati seriosi care si platesc.
intr-adevar sumele nu sunt prea mici si de aceea vroiam sa cer si aici o parere pentru ca o suma de 10.000 de euro mi se pare extraordinar de mult.
claudelus a scris:

intr-adevar sumele nu sunt prea mici si de aceea vroiam sa cer si aici o parere pentru ca o suma de 10.000 de euro mi se pare extraordinar de mult.

Cauta si cu siguranta vei gasi pana la urma un avocat care nu apeleaza la astfel de "practici".
Multa bafta! :luck: