avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere firma

Buna ziua,
Sunt un tanar de 18 ani si as vrea sa demarez un proiect pe internet ca o afacere. Sunt total nefamiliar cu legislatia in acest sens. Vreau sa va intreb in primul rand ce fel de societate sa imi infiintez din punct de vedere legal. Eu probabil voi avea un asociat, dar pe care o sa il cooptez dupa infiintarea societatii. Acest proiect nu este batut in cuie, deci vreau sa va intreb daca firma poate fi inregistrata chiar daca nu functioneaza. O ultima problema este ca eu nu imi petrec viata in tara, studiind in strainatate nu voi putea fi acasa daca vine garda financiara in control. Ce as putea face in acest sens?

Va multumesc,

P.S. sper ca mesajul meu sa fie suficient de clar, daca nu voi incerca imi clarific situatia.
Sfatul meu este sa nu incepeti formalitatile pentru constituirea unei firme daca nu ati finalizat planul de afaceri. O sa aveti inevitabil mici probleme cu mentinerea firmei, mai ales daca nu sunteti in tara.
In primul rand, va multumesc pentru raspuns!
Planul de afaceri....Va referiti la un act sau doar in capul meu. Eu in capul meu am planul de afaceri cum trebuie sa se deruleze treaba, numai ca trebuie sa il pun in practica. Asociatul meu insa ar putea administra o parte din firma in persoana, dar chiar si eu as putea prin internet daca este posibil. Alte sfaturi sau sugestii?

flying_whale a scris:

Buna ziua,
Sunt un tanar de 18 ani si as vrea sa demarez un proiect pe internet ca o afacere. Sunt total nefamiliar cu legislatia in acest sens. Vreau sa va intreb in primul rand ce fel de societate sa imi infiintez din punct de vedere legal. Eu probabil voi avea un asociat, dar pe care o sa il cooptez dupa infiintarea societatii. Acest proiect nu este batut in cuie, deci vreau sa va intreb daca firma poate fi inregistrata chiar daca nu functioneaza. O ultima problema este ca eu nu imi petrec viata in tara, studiind in strainatate nu voi putea fi acasa daca vine garda financiara in control. Ce as putea face in acest sens?


1. Presupun ca in primul rand te intereseaza obiectul de activitate si avand in vedere faptul ca activitatea societatii se va desfasura pe internet, consider ca acesta este cod CAEN 4791- comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

2. Dupa infiintarea societatii, poti ceda unei alte persoane din partile sociale pe care le deti in calitate de asociat unic.

3. Societatea poate fi infiintata chiar daca nu desasoara activitate, pe o perioada de cel mult 3 ani.

4. Se poate numi ca administrator o alta persoana decat asociatul unic, cu drepturi depline si nu va fi nevoie de prezenta ta sau poti sa fi si administrator si faci procura la notar prin care mandatezi un tert sa se ocupe de societate in numel tau.
In Romania inca nu se poate conduce o firma prin internet, sunt foarte multe formalitati(ex. declaratii lunare pe care trebuie sa le depuna un contabi care la randul sau trebuie platit), aceste griji si costuri nu se justifica in cazul in care firma nu fuctioneaza.
Intradevar, chiar daca societatea nu desfasoara activitate se depun declaratii la diverse institutii (ITM, ANOFM ... etc) insa avand in vedere ca societatea nu desfasoara activitate acestea se depun pe 0, iar din discutiile mele cu mai multi contabil am inteles ca sumele nu sunt f mari, acum depinde de contabil.

De asemenea, trebuie depus si bilantul la sfarsit de an.

Alte discuții în legătură

Cum infiintez o asociatie familiala si care ar fi avatajele si dezavantajele? mirabela81 mirabela81 Vreau sa infiintez o asociatie familiala si as dori sa stiu care sunt pasii si ce dezavantaje sau avantaje pot avea. (vezi toată discuția)
Deschidere pfa- (frizerie) Secundanatura Secundanatura Buna ziua. Sunt interesat sa deschid o frizerie si as vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez. Am auzit ca cea mai potrivita forma este PFA, ... (vezi toată discuția)
Doresc sa-mi infiintez o afacere de familie OPREANICOLAE OPREANICOLAE Doresc sa-mi infiintez o afacere familiala s-au sa-mi iau o autorizatie de persoana fizica autorizata in domeniul executarii de rulouri exterioare,usi de garaj ... (vezi toată discuția)