Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita; onorariu executor
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita; onorariu executor

Tatal meu are o somatie de executare silita in valoare de 13250 lei + 650 cheltuieli de judecata .Executorul percepe un comision de 10% dupa cate am citit eu +cheltuielile postale TV etc. din aceasta eu inteleg comisionu executorului este de 1325 lei. Are voie sa depaseasca pentru ca el si-a trecut 1400 lei comision .vreau sa stiu daca are voie sa depaseasca 10% ?
Impotriva oricarei incalcari a legii, intervenita in cursul executarii silite, se poate face contestatie la executare la instanta de executare, in termen de 15 zile de la comunicarea actului care se contesta.
onorariul e cel mentionat de colegi mai sus.
Mai exista si cheltuieli de executare de natura celor enumerate de executor. Astea sunt legale.
Daca datoria este doar a tatalui, o datorie proprie, faceti contestatie la executarea silita imobiliara. O puteti face deasemenea si daca este datorie comuna aratand ca poprirea pe pensie e suficienta ptr recuperarea creantei. cereri reducerea onorariului de executor sau plata lui prin ajutor judiciar.