Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale declaratie de notorietate pentru autorizare PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

declaratie de notorietate pentru autorizare PFA

Buna ziua !
as dori sa aflu daca stie cineva sau daca ma poate indruma unde sa citesc ( desi n-am gasit nicaieri niciun rand despre problema asta ) care sunt conditiile in care se elibereaza de catre primarul localitatii declaratia de notorietate pentru desfasurarea de activitati traditionale independente. Ce acte sunt necesare a fi prezentate la primarie, cu ce se dovedeste experienta in fata primarului in conditiile in care este vorba de un oras mare iar primarul nu are de unde sa cunoasca abilitatile fiecaruia ca intr-o localitate mica?
Va multumesc
Singurul model de declaratie este cel prevazut in anexa la legea 300/2004( actualmente abrogata ) care , de altfel, si acolo fusese trantit fara nicio alta precizare:

PRIMARIA
_____________

DECLARATIE
de notorietate cu privire la abilitatea de a desfasura activitatea
pentru care se solicita autorizarea in cazul meseriilor traditionale si artizanale

Este notoriu ca domnul/doamna ...... cetatean ...... posesor al B.L (C.I.)
seria ..... nr. ..... eliberat de ....... CNP ......, eliberat de .......
?n calitate de:

persoana fizica [ ];

reprezentant al asociatiei familiale [ ];

cu domiciliul ?n localitatea ....., str ..... nr. ...., bl ...., sc....,
et. ..., ap. ..., judetul/sectorul ....., telefon ...., fax ....,
e_mail ...., practica meseria traditionala/artizanala constand
in ....., cu o vechime de ........... .

Primar
Data

Cu consideratie

Pana la urma cred ca cel mai simplu ar fi sa dea tiganul proba de lucru :)
Multumesc, Marius Mihai, ca m-ai scos din ceata. Super ca ai postat modelul, sa nu mai gresesc fata de altii.
Respectele mele.