avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale declaratie de notorietate pentru autorizare PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

declaratie de notorietate pentru autorizare PFA

Buna ziua !
as dori sa aflu daca stie cineva sau daca ma poate indruma unde sa citesc ( desi n-am gasit nicaieri niciun rand despre problema asta ) care sunt conditiile in care se elibereaza de catre primarul localitatii declaratia de notorietate pentru desfasurarea de activitati traditionale independente. Ce acte sunt necesare a fi prezentate la primarie, cu ce se dovedeste experienta in fata primarului in conditiile in care este vorba de un oras mare iar primarul nu are de unde sa cunoasca abilitatile fiecaruia ca intr-o localitate mica?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 14:39, 1 Octombrie 2008
Singurul model de declaratie este cel prevazut in anexa la legea 300/2004( actualmente abrogata ) care , de altfel, si acolo fusese trantit fara nicio alta precizare:

PRIMARIA
_____________

DECLARATIE
de notorietate cu privire la abilitatea de a desfasura activitatea
pentru care se solicita autorizarea in cazul meseriilor traditionale si artizanale


Este notoriu ca domnul/doamna ...... cetatean ...... posesor al B.L (C.I.)
seria ..... nr. ..... eliberat de ....... CNP ......, eliberat de .......
?n calitate de:

persoana fizica [ ];

reprezentant al asociatiei familiale [ ];

cu domiciliul ?n localitatea ....., str ..... nr. ...., bl ...., sc....,
et. ..., ap. ..., judetul/sectorul ....., telefon ...., fax ....,
e_mail ...., practica meseria traditionala/artizanala constand
in ....., cu o vechime de ........... .

Primar
..............
Data
.............


Cu consideratie

Pana la urma cred ca cel mai simplu ar fi sa dea tiganul proba de lucru :)
Multumesc, Marius Mihai, ca m-ai scos din ceata. Super ca ai postat modelul, sa nu mai gresesc fata de altii.
Respectele mele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tehnician topograf chiorean vasile chiorean vasile Buna ziua ,va rog urmatoarea informatie: -daca urmez cursurile de formare profesionala tehnician topograf-am dreptul de-a ma autoriza ca si activitate ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala calificare arvat_t arvat_t Activitatea de comercializare plante si flori,prin infiintarea unei intreprnderi individuale,necesita o anumita calificare,mentionez ca am studii medii.Pot ... (vezi toată discuția)
Activitati - persoana fizica autorizata mihpred mihpred aici am aflat mai multe detalii despre statutul de persoana autorizata, insa ma intereseaza si activitatile pe care le pot autoriza ... spre exemplu: it, ... (vezi toată discuția)