Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Obligatii si drepturi pentru contract de comodat sediu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Obligatii si drepturi pentru contract de comodat sediu firma

Ma intereseaza ce drepturi si obligatii decurg din incheierea unui contract de comodat pentru sediul firmei.

Este vorba de un comodat pentru o camera din apartamentul in care locuiesc impreuna cu parintii, parintii fiind proprietarii apartamentului.

Ce as vrea sa stiu este:
- pentru ce cheltuieli ale apartamentului pot sa deduc TVA-ul? Electricitate, apa calda si rece, incalzire?
- exista un procent maxim pana la care se pot deduce cheltuielile pentru intretinerea apartamentului?
- pot deconta TVA-ul pentru lucrari in camera pentru care am incheiat comodatul, de exemplu daca vreau sa inlocuiesc geamul cu termopan?

Ma intereseaza doar partea de TVA pentru ca sunt PFA impozitat la norma de venit, platitor de TVA, deci nu pot deduce cheltuieli, pot eventual deconta TVA.

Multumesc frumos, Alex
Poti deduce cheltuieli proportional cu cat reprezinta spatiul folosit din intregul apartament,deci numai pentru camera din contractul de comodat(cf Cod fiscal)