Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pot sau nu pot ca PFA TAXI sa angajez terte persoane
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pot sau nu pot ca PFA TAXI sa angajez terte persoane

DORESC SA STIU DACA POT SAU NU CA TAXIMETRIST pfa ,SA ANGAJEZ PERSOANE CU CARTE DE MUNCA .
mociandor, eu zic sa ceri un raspuns direct de la sursa, www.anaf.ro, Asistenţă contribuabili, o sa-ti apara in stanga o lista in care o sa gasesti "Asistenţă prin e-mail". Completeaza-ti datele si posteaza-ti problema. Dupa mine insa daca iti desfasori activitatea dupa o lege speciala, mergi cu aia pina la capat ...
Popu a scris:

mociandor, pentru taximetristi exista legea taximetriei, chiar daca in privinta contabilitatii lucrurile sunt asemanatoare intre un PFA / taximetrist astea doua sunt organizate prin legi diferite. PFA-urile prin OUG nr. 44/2008 actualizata prin mai stiu eu ce ordonanta, taximetria prin Legea nr 38/2003. Da o cautare pe forum, intrebarea asta a mai fost pusa si de alti taximetristi.

Domnu' taximetrist, vezi ca ai incurcat strazile ... si pierzi clientii :D
Lasa-i pe cei care au raspuns, ca au dat raspunsuri bune, adica PFA poate angaja cu C.M, conform actualei legislatii.
Daca dam cu taxiul in gard, nu mai transportam cartofii la piata :)
am fost la reg. com. si sunt oficializat PFA .