avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... og 30/31.08.2011
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

og 30/31.08.2011

Buna ziua,
As dori sa stiu daca o societate cu activitate suspendata, a carei fisa pe platitor indica o singura suma de plata, si anume, pentru "Dobanzi si penalitati aferente TVA", ar putea intra sub incidenta art XI din OG 30/31.08.2011. reducere sau anulare dobanzi si penalitati

Mentionez ca obligatia principala a fost stinsa prin compensare, iar sumele mentionate s-au acumulat deoarece s-a facut tarziu cererea de compensare, timp in care dobanzile si penalitatile au curs.
Perioada de acumulare a sumei este: 20.01.2007 - 05.09.2010, cum se poate afla cat este dobanda si cat este penalitate?

Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: tatiana_galati , utilizator 13:50, 30 Septembrie 2011
Conform

(4) Prevederile alin. (1)–(3) se aplica in mod corespunzator si pentru o cota de 50% din majorarile de intarziere, reprezentand componenta de penalitate a acestora, aferente obligatiilor fiscale stinse prin plata sau compensare.

eu inteleg ca au estimat ei ca vechile majorari de intarziere, aveau o componenta de penalitate de 50%.

de fapt...doream o parere a juristilor, care sunt mult mai obisnuiti cu limbajul alambicat si care da loc de interpretare, al legilor.

mai asteptam pareri!

Multumim!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Og30/2011 ana-alina ana-alina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, care este modalitatea de calcul a diminuarii penalitatilor de interziere conform OG 30/2011. Situatia din ... (vezi toată discuția)
Stergere penalitati sidor sidor Am avut datorii la buget, TVA. Am achitat toate datoriile pana in 2009. Au ramas majorari si penalizari de la plata tarzie a TVA. In anul 2010 am cerut ... (vezi toată discuția)
Scutire plata penalitati tva coca_ab coca_ab in incercarea de a profita de legea data de scutire plata penalitati la tva,am fost azi la finante sa vad de ce scutire beneficiez.Am o datorie principala de ... (vezi toată discuția)