Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... og 30/31.08.2011
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

og 30/31.08.2011

Buna ziua,
As dori sa stiu daca o societate cu activitate suspendata, a carei fisa pe platitor indica o singura suma de plata, si anume, pentru "Dobanzi si penalitati aferente TVA", ar putea intra sub incidenta art XI din OG 30/31.08.2011. reducere sau anulare dobanzi si penalitati

Mentionez ca obligatia principala a fost stinsa prin compensare, iar sumele mentionate s-au acumulat deoarece s-a facut tarziu cererea de compensare, timp in care dobanzile si penalitatile au curs.
Perioada de acumulare a sumei este: 20.01.2007 - 05.09.2010, cum se poate afla cat este dobanda si cat este penalitate?

Cu multumiri,
Conform

(4) Prevederile alin. (1)–(3) se aplica in mod corespunzator si pentru o cota de 50% din majorarile de intarziere, reprezentand componenta de penalitate a acestora, aferente obligatiilor fiscale stinse prin plata sau compensare.

eu inteleg ca au estimat ei ca vechile majorari de intarziere, aveau o componenta de penalitate de 50%.

de fapt...doream o parere a juristilor, care sunt mult mai obisnuiti cu limbajul alambicat si care da loc de interpretare, al legilor.

mai asteptam pareri!

Multumim!