Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

Buna Ziua ! Am si eu o problema in legatura cu custodia a doi minori de 5 si 6 ani . eu si fostul sot ne-am inteles sa avem custodia in comun dar nu stim care sunt procedurile de a cere custodia in comun in fata instantei . motivul care ne este teama este ca atit eu cit si el suntem plecati in afara tari pentru a munci si le oferi o viata normala copiilor ,copii sunt la parintii mei pentru ca acolo am stat impreuna in trecut iar ei sunt singurele persoane care pot avea grija de copii in lipsa noastra iar copii sunt obisnuiti acolo si merg la gradinita acolo de un an si jumatate decind ne-am despartit eu si sotul suntem plecati amindoi dar am mers in tara la copii in acest timp de 4 ori atit eu cit si fostul sot dupa despartire ne-a mers mai bine si am putut sa le oferim mult mai mult copiilor decit inainte ,asa ca deocamdata trebuie sa mai stam plecati pentru a putea sa ne vacem un viitor mai bun atit copiilor cit si noua .intrebarea este daca judecatorul va fi de acord cu asa ceva sau ce se poate face ca sa avem custodia in comun si dupaceea mergem la un notar si ne dam acordul amindoi de a ingriji parintii mei de copii nostri in lipsa noastra
Doamna, daca aveati in copilaria asta a dv. parintii langa dv., erati mai fericita decat un copil fara parinti langa el.
Da, cred ca majoritatea parintilor nu sunt constienti de situatie cand isi lasa copiii cu lunile fara sa-i vada. Imi pare rau daca suna neplacut, asta cred eu.
Si nu simtiti acelasi lucru ca si copiii, caci nu am auzit de parinti sinucigandu-se de dorul copiilor, infometandu-se, plecand de acasa, devenind violenti, facand probleme scolare din disperarea ca orice gest al sau sa fie vazut indeajuns de serios pentru cel plecat asa incat sa i-l intoarca acasa...

Luati copiii cu dv., veniti aici, nu conteaza, nu-i lasati abandonati asa! Pe langa faptul ca riscati probleme la incredintare, probleme in relatia cu ei, distrugeti o bucatica din sufletul lor. In fiecare zi in care le lipsiti!

Va doresc liniste si copii fericiti!
Doamna stiu ca asa este dar nu intodeauna sunt ambi parinti de acord in toate mai ales dupa despartire va spun asta din propria axperienta , am luptat timp de un an de zile sa il conving pe fostul sot sa imi lase copii la mine in spania si stie foarte bine ca pot avea grija de ei si ma pot ocupa foarte bine de ei dar problema este ca nu vrea sa mii lase sub nici o forma cu motivul ca nu ii lasa sa schimbe scoala ca el vre sa mearga copii la scoala in rominia si aici se invata bine si se ocupa foarte bine de copii indiferent ca sunt straini va spun pentru ca , copii mei au mers aici la gradinita si erau foarte bucurosi si le era foarte drag la gradinita aici deja invatasera sa numere si culorile si intelegeau si aproape vorbeau si limba spaniola asa ca motivul fostului sot nu pare a fi unul foarte ingrijorator de a nui lasa aici la scoala iar dupaceea mia venit cu alt motiv in care spune ca , copii lui no sa locuiasca vreodata cu un alt barbat ne fiind tatal lor ca poate il va numi tata pe cel care o sa stea mai mult cu ei . la care iam raspuns ca acesta nu este un motiv aceasta e o razbunare pentru ca el nu vrea sa imi refac viata alaturi de copii si sa fiu bine . mia spus ca daca vrau copii sa stau in tara dar nu ma intreaba cine ma ajuta pe mine cu copii in tara si cu ce sa ii intretin acolo iam raspuns ca daca ma ajuta sa intretin copii in tara foarte bine merg si stau cu copii dar nu vrea nici macar pentru copii sa plateasca cit plateste acuma spune ca suma de 250 euro ii va plati cit copii va sta cu mama dar in ziua cind eu voi sta cu ei nu mai vad bani astia . mama nu are nici un venit asa ca daca merg in tara cu ce ma poate ajuta ? cu mai nimic ! cu salariul din tara nu poti plati decit facturile de mincare nu mai spun sau dintrun salariu nu iti ajunge sa treiesti nici pentru unu da ce sa mai zici de 3 persoane pe un salariu asa ca imaginativa cum ar trai copii mei ! sa mai ajung din nou sa nam ce sa pun pe masa si sa nam cu ce sa ii trimit la scoala asta nu o face nici o mama o mama care isi iubeste copii intradevar se lupta si se risca pentru a creste copii si nu ii lasa morti de foame si fara sa mearga la scoala , mai tirziu ce iti va spune copilul tau ? ca nu ai fost in stare sa il crest si ca toti copii merg la scoala si tu nu ai putut sa il dai ? de ce ? din cauza banilor? asa ca Domnilor bani nu aduc fericirea dar o intretine o mentine , si nu vedeti ca totul se rezuma la bani? EX. mergi la scoala =bani, mergi la doctor=bani , mergi la primarie= bani , mergi in instanta = bani , merg copii in excursie sau vacante =bani mergi la spital =bani .... si asa va pot face o lista foarte lunga si sa imi spuneti dumneavoastra cite lucruri se rezolva in primul rind cu sentimentele dupacea ce face legea din rominia si care este rezultatul principal baniiii . fara bani esti motr nu te baga nimeni in seama te da la o parte pur si simplu sau iti mai vorbeste si urit doar pentru faptul ca nu ai bani mergi la un spital un ex. si daca nu ai bani sa le dai acolo te lasa sa mori nu iti fac nimica . va pot spune ce mi sa intimplat nu numai o data si cel putin in spital cin este vorba de viata cuiva , la nasterea fiului meu doamna doctora care era de garda nici macar nu sa prezentat la nastere eram in momentul nasteri cu 10 minute de a naste doctora a plecat din sala de nastere asistenta a rugato sa nu plece ca eu voi naste inmediat pentru ca mi se rupsese apa si contractiile erau foarte mari doctora a raspuns ca ia merge sa bea o cafea si a iesit pe usa nici macar sa se uite la mine dupa 5 minute asistenta a sunato si tot nu a vrut sa vina doctora pina la urma ma ridicat asistenta din pat si ma ajutat sa merg pina la masa de nastere ma rugat sa ma urc repede pe masa dar nu a mai fost timp copilul a iesit imediat si lam prins cu o mina chiar eu si a sarit si asistenta repede asa ca lam nascut din picioare linga masa de nastere sa nimerit si femeia de serviciu acolo si a trebuis sa o ajute pe asistenta sa ma curete sa taie buricu sa ma coase si tot ce era nevoie nu va spun cum tremuram si eu dar si asistenta pentru ca copilul meu putea sa fie mort in momentul nasteri dar reactia mea la salvat si nu a cazut in cap copilul si mai ales ca nu lam scapat pentru ca aluneca iar dupa acea se prezinta si doctora sa ma vada cum sunt dar ce credeti ca a cerut sau pentru ce a venit? pentru a imi cere suma de cinci milioane lei pentru ca sunt bine eu si copilul si ca am avut o moasa buna asa mia spus bineinteles raspunsul meu a fost pe masura ce ma ajutat ia adica din nesimtita nu am scoso si iam spus ca o voi da in judecata pentru ce a facut darrrr bineinteles ca cele 3 zile state in spital pina a face externarea nu a trecut sa vada nici copilul nici pe mine si nu a facut absolut nimic dar din cauza ca nu aveam bani nu am putut sa o dau in judecata pentru ca eu aveam functie de sarac iar ia de doctor dar mam multumit ca , copilul meu era bine si nu mia mai trebuit nimic a avut copilul o mica vinataie la nas da ia trecut repede si asa va pot spune o multime de probleme de genul acesta . intimplate mie. si nu numai mie multor oameni pentru ca asta e educatia si cultura din rominia . deaceea spun ca banii sunt importanti si poate sa iti aduca chiar viata in ziua de azi . daca nu am dreptate va rog sa imi spuneti si poate asa imi dau seama ca sa fi mama nu trebuie sa risti atita in viata si spunetimi care sunt limitele de a putea a vea o viata normala intro societate asa
Doamna, va inteleg si nu spun ca nu aveti dreptatea dv.
INsa eu respect legea, asta imi e meseria si nu va pot sfatui decat in sensul legii care vede asa cum v-am aratat mai sus interesul superior al copilului.
Buna ziua, as dori un sfat avizat, avand in vedere ca urmeaza sa divortez in Olanda, avem un copil de aproape 4 ani. Acum, divortand dupa legea olandeza, unde parintii primesc automat custodie comuna, am ajuns intr-un punct in care nu mai stiu cum sa reactionez. Legea olandeza spune ca ambii parinti, dupa divort, exercita in continuare cusodia asupra copiilor nascuti in timpul mariajului. Am incercat din rasputeri si am ajuns la un acord comun cu fostul sot, ca eu sa revin in Olanda impreuna cu minorul. Nu stim daca o sa se finalizeze cu bine proiectul sau nu.

As dori sa stiu, in cazul in care eu voi fi nevoita sa raman in Romania cu minorul, care sunt efectele directe ale exercitarii custodiei comune. Exista o posibilitate ca, dupa divort, dar numai prin argumente solide, custodia sa-mi fie acordata numai mie si as dori sa stiu cum pot sa-mi construiesc cazul. Ma puteti ajuta ?

Multumesc anticipat.
Cum sa va ajutam, nu cunoastem situatia. Sa inventam cam ce ar merge ca sa obtineti custodie comuna?
NU e permisa incurajarea incalcarii legii, logic, nu?
Poate nu am inteles eu intrebarea, reveniti.

Oricum, daca divortati in Olanda, nu sunteti deja acolo?