Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire \"de mana\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire "de mana"

Datele problemei: Mama (internata la azil; cu sot decedat) face o imputernicire "de mana" unicului fiu pentru a putea vinde un apartament pe care sunt ambii proprietari. Cu 2 martori, dintre care unu este avocat.
Intrebare: Este valabila acea imputernicire in fata unui notar? Sau acea imputernicire de mana poate fi ulterior legalizata la un notar? Mama, cea care imputerniceste pe fiu, neputandu-se deplasa. Avand in acest sens un certificat medical.

Multam!
Greseala grava de tipar se datoreaza autocorectiei editorului de text dintr-un mail. :">
Imputernicirea trebuie redactat si legalizata la notar.
ContSters145448, utilizator
Am inteles... Stie cineva cat dureaza aproximativ procedura de numire a unui curator?