Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Criza de bani pentru plata onorarilor avocatilor care ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Criza de bani pentru plata onorarilor avocatilor care presteaza asistenta juridica din oficiu

Daca statul prin organele sale ar proceda la executarea silita a persoanelor care datoreaza cheltuieli de judecata ar avea bani pentru incetarea crizei lipsei banilor pentru...avocati.Ma intreb in ce alta tara din Uniunea Europeana se mai intampla asa ceva, pentru ca din cate stiu eu nu se intampla asa ceva..
Este foarte straniu ca avocatii sa fie plati cu intarziere pentru motivul ca nu sunt bani pentru ei.
Statul asteapta ca persoanele condamnate penal sa isi achite de bunavoie datoriile catre stat.
Adica sa astepte ca un infractor sa le dea bani...
In plus, mai exista si un termen de prescriptie extinctiva.

Stimati colegi, voi ce parere aveti despre aceasta problema ?

avocat Claudiu Lascoschi
De ce nu incercati sa implementati sistemul cu registrele in care avocatii sa isi aleaga ziua si instanta ?
La Bucuresti ma tem ca nu se va putea obtine niciodata o egalitate.De aceea, consider ca acest sistem este echitabil in sensul eliminarii oricaror suspiciuni colegiale.
De asemenea, acest lucru ar insemna mutarea puterii de decizie de la functionarul auxiliar al baroului la fiecare avocat in parte.Isi va putea alege o zi si in functie de timpul sau pentru ca daca este repartizat intr-o zi in care are mai multe termene de judecata poate sa primeasca si o amenda pentru neprezentare.

Dar ei, majoritatea, si-au exprimat optiunea in sensul ca e bine asa cum s-a procedat la dvs in barou?
La Bucuresti diferentele pot fi foarte mari si sa lasi la latitudinea unui functionar poate da nastere la dubii pentru cei ghinionisti.
La Bucuresti sunt in jur de 400 de avocati care opteaza spre oficii din cate am inteles si poate dura ani sa ii multumesti pe toti asa, echitabil.
De aceea cred ca ar fi mai echitabil cu registrele.
Eu oricum sunt adeptul ideii ca avocatii din oficiu sa voteze si sa se faca asa cum decide majoritatea.
Nimeni nu poate sa spuna ca acea majoritate are pile.Doar ca faci asa cum vrea minoritatea se pot naste dubii.
Daca ulterior ajung la concluzia ca era mai bine sistemul in care decidea functionarul auxiliar al baroului se va putea reveni la acel sistem tot prin votul majoritatii.
Important este sa nu se teama sa voteze.

avocat Claudiu Lascoschi

S-au marit onorarile avocatilor care presteaza asistenta juridica din oficiu !
Maririle sunt destul de substantiale si criterile sunt corecte.
S-a semnat un protocol cu Ministerul Justitiei care intra in vogoare la 1 octombrie 2008.

Felicitari pentru UNBR ! =D>

23 octombrie 2008

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat