Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere demisie

buna ziua,sotul meu in timpul somajului a fost angajat la firma fratelui ...a mai beneficiat de cei 30%din somaj si o prima de 1000ron ,deoarece sediul firmei era la o distanta de peste 50km de domiciliu. fratele nu a bagat dosarul de subventie de la stat ,precum ca a angajat un somer trecut de 45 ani ...dupa 3 luni il anunta ca renunta la serviciile lui pe motiv de criza...sotul primeste decizia de incetare a cm in care se specifica ca s -a facut la cerere..el nefacand nicio cerere..intreband la resurse umane i s- a spus ca lor li s- a comunicat ca o sa se faca o cerere in care se specifica "de ambele parti" .deoarece sotul nu si ar fi dat demisia nici in ruptul capului,ce ar trebui sa faca acum .el doreste ca" fratele" sa l concedieze.
ce drepturi ar avea el prin concediere ...mai poate dupa cele 3 luni lucrate sa beneficieze de somaj? mentionez ca acei bani luati de la stat trebuie sa i returnam ,conform legii
Referitor la salariile compensatorii , art.67 C.mun. prevede posibilitatea acordarii acestora numai in situatiile in care sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului ...
multumesc din nou ...primesc prea multe informatii si de aceea insist la dv
cam asa suna nota de informare:
"Se reduce organigrama firmei prin desfiintarea postului de MANAGER
ZONAL incepandc cu datad e 15.10.2011.Atributiile vor ramane in sarcina sefului de tura si sefilor de statie .."daca acest lucru suna a concediere prin desfiintarea postului ,primul pas conform codului muncii din cate stiu eu nu era de a oferi un alt post ?va intreb daca exista o reglementare in acest sens ...trimiteti ma la o lege sunt interesata sa stiu paragraful legal pentru a purta o discutie in temeiul legii cu angajatorul
Intr-adevar, desfiintarea unui post implica concedierea salariatului respectiv care ocupa acel post.

Art. 65 C.mun. nu reglementează în sarcina angajatorului obligaţiile de diligenţă de a oferi salariatului care urmează a fi concediat un alt loc de muncă vacant...

Art. 65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului este prevazuta in art.65-67 C.mun.