Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... duplicat certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

duplicat certificat nastere

pentru a obtine un duplicat la certificatul de nastere,certificat obtinut in alt oras decat bucuresti este necesara deplasarea in acea localitate?!?(mentionez ca detin certificatul original care , din pacate , este plastifiat ...)
and2nanet, utilizator
si ce faceti cu duplicatul
pentru ca cel pe care il aveti se anuleaza.
:"> Imi cer scuze pentru indrumarea la eludarea legii... mea culpa!

:offtopic:Observ insa ca toate devierile mele (legale sau comportamentale!! :)) ) imi vor fi taxate pe rand de dv., ca cititi cu multa animatie mesaje vechi de ani de zile numai si numai ca sa... aveti pe langa ce raspunde.
Nu ma deranjeaza acest lucru atata timp cat el este in limita regulamentului de postare, pe care in acest subiect l-ati incalcat, asa incat incercati sa raspundeti si la subiect, ca sa nu dati motive de stergere a mesajelor in care cu atata aplomb ma criticati.
Nu de alta, ca sa aiba sanse sa ramana si sa vada si altii ce... avocat ilegal sunt! ;)

Fara certificat de nastere nu se poate obtine pasaport; se poate cu procura, dar e nevoie de certificat de nastere pentru copil.
Doamnelor si domnilor poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns!
In cazul unui minor care are certificatul de nastere romanesc eliberat in strainatate de catre consulatul Romaniei , se poate elibera un duplicat (certificat nou) in tara de catre Registrul Starii Civile? De ce acte am nevoie? Mentionez ca am facut aceasi greseala ca un user de mai sus de a plastifica certificatului#-o!

Cu stima!
Puteti obtine un nou certificat de la serviciul public comunitar local din zona de domiciliu/resedinta sau de la Primaria sectorului 1 Bucuresti, care are in pastrare actul de nastere. Info suplimentare la acest link (vedeti rubrica Eliberare duplicate acte de stare civila): [ link extern ]