Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod COR pentru Administrator SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod COR pentru Administrator SRL

Buna ziua,

1. Intr-un SRL cu 2 asociati, se poate angaja unul din ei Administrator? Daca da, ce act normativ reglementeaza aceasta situatie, fiindca stiu ca au fost numeroase dispute pe aceasta tema?
2. exista in COR un cod pentru postul asta sau trebuie sa-l incadrez Director general?
Va multumesc, anticipat!
scuze sunt doi asociati!
Administratorul societatii este numit prin hotararea adunarii generale a asociatilor.( in cazul dumneavoastra observ ca aveti deja SRL-ul infiintat si probabil ati ramas fara administrator) . Unul dintre asociati poate fi numit administrator. Incepand cu data numirii se va incheia un contract de mandat intre societate si adminbistratorul numit. Contractul se va inregistra la ORC. Biroul contabilitate va vira contributiile aferente retributiei lunare a administratorului catre bugetul de stat si bugetele speciale, la fel ca in cazul unui CIM. Conform legii 19/2000 rep, perioada in care administratorul este remunerat conform contractului de mandat constituie vechime in munca daca se achita contributiile conform legii.
d_mira a scris:

Buna ziua,
1.Sunt administrator si asociat unic la un srl. Intrebarea mea e daca si cum imi pot face angajare ca administrator societate comerciala.
2. Codul COR 241939 nu-l regasesc in Revisal, il va lua ITM-ul in considerare?

De-a lungul timpului problema ridicata de dvs. a mai facut obiectul mai multor discutii pe acest site. Opiniile au fost impartite; unii pro, altii contra.

In ceea ce ma priveste, consider a fi valabile urmatoarele:
1) Administrarea unei firme nu se preteaza a fi exercitata in baza unui CIM. Aceasta ocupatie poate fi exercitata numai in baza contractului de mandat incheiat intre societate si administrator (a se vedea art. 72 LSC).
2) La o SRL (cu asociat unic sau mai multi asociati), administratorul poate sa cumuleze calitatea de administrator (care are la baza contractul de mandat) cu o alta functie (care are la baza un CIM), deoarece interdicţia prevazuta de art. 137 ind. 1 alin. (3) LSC se refera numai la administratorii unei SA. Prin urmare, persoana care detine functia de administrator, daca mai face si altceva in firma, poate sa se angajeze cu contract de munca pe acel post.
timi a scris:

2) La o SRL (cu asociat unic sau mai multi asociati), administratorul poate sa cumuleze calitatea de administrator (care are la baza contractul de mandat) cu o alta functie (care are la baza un CIM), deoarece interdicţia prevazuta de art. 137 ind. 1 alin. (3) LSC se refera numai la administratorii unei SA. Prin urmare, persoana care detine functia de administrator, daca mai face si altceva in firma, poate sa se angajeze cu contract de munca pe acel post.

Este valabil si in cazul in care administratorul este asociat unic al societatii?

am si eu urmatoarea speta. am infiintat un imm care are 2 asociati, eu si sotia, ambii fiind si administratori.
1. este posibil ca sotia mea sa-si exercite profesia de medic in cadrul societatii, fara a avea un contract de munca?
2. daca trebuie neaparat ca sotia mea sa aiba contract individual de munca, ea va avea cor de administrator sau de medic specialist. mentionez ca sotia este administrator in actul constitutiv pt a reprezenta societate la colegiul medicilor, dsp si casa de sanatate, acest lucru fiind impus de aceste institutii.

multumesc!