Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noutãþi în materia succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noutãþi în materia succesiunii

in noul cod civil s-a schimbat ceva legat de succesiune?unde gasesc art respective?!
Multumesc.
Se mai pune problema optiunii succesorale in acest caz?
De ce nu?

Renuntarea este o optiune. (de ce sa ma leg la cap cu plata datoriilor, fie ele si in limita activului)

Sau poate fi interesanta acceptarea in anumite cazuri.
Spre pilda (pentru ca vorbeati despre rezerva), rezerva este o fractiune din activul net al masei succesorale virtuale, formată din activul net al mostenirii la care se adauga în mod fictiv, doar pentru calcul, valoarea donatiilor facute de cel care lasa moştenirea.

Exemplu

activ brut 200.000
pasiv 300.000

activ brut minus pasiv = zero (juridic). Deficitul de 100.000 ramane in sarcina creditorilor.

Daca defunctul a facut in timpul vietii o donatie unui prieten de 100.000 vom obtine o masa de calcul de 0 + 100.000.

Rezerva copilului = jumatate din cota sa succesorala. Daca este singur mostenitor avem 1/2 din 1/1 = 1/2.
Rezerva copilului in acest caz = 50.000
Donatarul va restitui 50.000 si va pastra 50.000. (prin mecanismul reductiunii liberalitatii).

:hm: ar fi ceva de luat :hm: (ar zice copilul din exemplul meu).
romascanu, moderator
sheerbliss a scris:

Pe langa cele de mai sus important este si posibilitatea dezmostenirii (nu totala ce-i drept) si faptul ca trebuie incheiat un act de lichidare al regimului matrimonial prin care se declara cotele de contributie ale sotilor (in cazul in care a ramas un sot supravietuitor), plus ca de acum mostenirile se accepta numai sub beneficiu de invertar, indiferent de varsta mostenitorului (adica cel ce accepta mostenirea raspunde numai in limita activului succesoral pentru pasiv - lucru important avand in vederile datoriile tot mai mari ale romanilor)

Buna, imi poti spune te rog ce articol prevede ca mostenirea poate fi acceptata doar sub beneficiu de inventar?
:)
Mostenirile deschise pot fi acceptate doar sub beneficiu de inventar conf. art. 1114

Art. 1.114. -
(1) Acceptarea consolidează transmisiunea moștenirii realizată de plin drept la data decesului
(2) Moștenitorii legali și legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile și sarcinile moștenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporțional cu cota fiecăruia
Buna, iti multumesc frumos pentru raspuns.

O saptamana frumoasa tuturor!:)