Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum obtin acordul bancii pt a cumpara un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum obtin acordul bancii pt a cumpara un apartament ipotecat.

Buna ziua!
Ma confrunt cu o problema foarte delicata. Socrii mei au luat un imprumut pt care au girat cu apartamentul. Acum eu si sotia dorim sa facem contract de vanzare-cumparare cu socrii pe acel apartament dar din cate am inteles ne trebuie acordul bancii. Am fost la banca, mai exact la Banca, si ne-au spus ca politica lor nu le permite sa-si dea acordul pt vanzare cumparare decat cand creditul a fost rambursat integral. Ce am putea face in aceasta situatie? Putem sa le facem o cerere inregistrata sau in instanta? Va precizez ca ultimele 2 rate le-am platit eu cu sotia la insistentele unui functionar de la aceeasi banca si, de asemenea, socrii au divortat fara a face pertajul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Perfect de acord. Trebuie depusa in scris. Le scade tupeul pe cand trebuie sa raspunda in scris.
PS: pot sa intreb ce banca??? Ca poate putem afla mai multe si noi de prin alte surse.....care e politica lor in aceasta privinta....
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am facut cererea scrisa catre banca si am obtinut acordul lor pentru vanzare-cumparare.
Binenteles ca dupa mai multe tergiversari.