Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... referitor echipamente de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

referitor echipamente de munca

verificarea echipamentelor de munca intra sau nu in atributia inspectoerului cu protectia muncii?
Conform HG 1146/2006, angajatorul are aceasta obligatie.

Lucratorul desemnat ssm - responsabilul cu protectia muncii ( nu inspectorul , acela e de al ITM ) in urma evaluarii de riscuri are urm. obligatii:
1. Sa tina o evidenta a echipamentelor de munca.
2. Sa intocmeasca planul de revizii si reparatii, conform cartii tehnice, plan de mentenanta.
3. Sa elaboreze instructiuni de lucru pentru fiecare echipament, pe care sa le prelucreze cu lucratorii si sa le afiseze .
4 Sa elaboreze tematici de instruire a lucratorilor legate de riscurile la lucru cu fiecare ET.
5. Sa tina evidenta verificarilor periodice PRAM si ISCIR
6.Sa realizeze semnalizarea de sec. conf. HG 971/06