Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... recunostere profesionala in UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

recunostere profesionala in UE

buna ziua, sunt nela si va rog sa ma lamuriti intr-o problema care eu credeam ca se va rezolva. Am absolvit Scoala postliceeala Ghica Voda din Iasi specializare asistent balneofiziokinetoterapie cu durata de 3 ani. Am recomandarea de la Ministerul Sanatatii de la Bucuresti si de aici am inceput sa fac toate demersurile pentru recunoastere titlului de studii in Italia, mentionez ca eu am rezidenta de un an in italia.
Raspunsul a fost negativ pentru ca este profesie nereglementata, dar am citit ca se poate acorda si pentru profesii nereglementate dar nu stiu cum sa procedez . va rog sa-mi raspundeti daca este corect . VA MULTUMESC.
Consider ca va incadrati la categoria de fizioterapeut ("fisioterapista") si in acest caz profesia este reglementata.
[ link extern ]
In conditiile in care se considara in continuare ca profesia dvs. nu este reglementata trebuie sa demonstrati ca aveti o experienta de lucru in domeniu de 2 ani (in ultimii 5 ani) prezentand un atestat (adeverinta) de la locul de munca sau fisa fiscala (CUD) daca ati lucrat in mod independent.
[ link extern ]
L.C.
[ link extern ] /