Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren - intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren - intabulare

Am obtinut un teren in urma unei sentinte judecatoresti, nu am act de vanzare cumparare si nu pot face intabularea. Ce ma sfatuiti?. Mentionez ca terenul l-am obtinut numai de la unul din soti( care de fapt il mostenise) in urma hotararii judecatoresti. Decizia definitiva tine loc de act de vanzare cumparare?
Se poate face vanzare-cumparare intre soti?
si totusi care ar fi solutia in problema data??
Din cate am inteles donatia nu e varianta pentru ca se poate ataca oricand si anula.

Ne-am apucat sa construim si o casa pe acel teren. Autorizatia de constructie e pe numele sotiei urmand ca la finalizarea constructiei ea sa fie intabulata pe ambii.

Consider ca lucrurile trebuiesc facute clare de la inceput si de aceasta doresc sa clarific aceasta tema.
ContSters14280, utilizator
Se poate face vanzare-cumparare intre soti?

Nu, vanzarile intre soti sunt prohibite de lege.Iar donatiile au efect revocator (sotul donator putand , putand ,pana la moartea sa si fara vreo motivare , sa revoce acest act)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
si atunci care ar fi solutia in situatia in cauza?
Constituirea prin conventie a unui drept de superfice asupra terenului, in vederea construirii unui imobil, bun comun ambilor soti cred ca ar fi o solutie.