Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cu un cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cu un cetatean strain

vreau sa ma casatoresc cu un cetatean albanez,iar apoi sa locuim in Marea Britanie. eu am voie sa calatoresc in Anglia dar el ca cetatean albanez nu are voie. in urma casatoriei el are dreptul de a calatori cu mine in anglia fara a avea nevoie de viza din partea statului albanez?
Marea Britanie aplica un sistem vamal propriu. Este recomandat ca dupa casatorie sa solicite AMBASADEI MARII BRITANII (nu statului albanez) o viza de intrare pentru membrii de familei. Viza se elibereaza in termen de 3-5 zile si este gratuita.

Daca sotul va avea rezidenta in tara, puteti incerca sa intrati pe teritoriul englez fara viza dar stiu ca au exista anumite refuzuri de intrare pentru membrii de familie, in special la Dover.
multumesc pt raspuns, ati putea sa imi spuneti cum anume ar putea viitorul sot sa obtina rezidenta in romania si in aproximativ cat timp?