Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedeapsa pentru calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedeapsa pentru calomnie

ce pedeapsa se primeste prin neprezentare la un proces penal pentru calomnie?
Stimata doamna ne puteti spune unde ati depus plangerea pt insulta si calomnie si cine a fost inteligentul care a inceput urmarirea penala pt aceste fapte ?
Pt ca acestea au fost dezincriminate de legea penala asa cum foarte corect vi s-a aratat mai sus.Cel mult puteti sa chemati in instanta civila pe cel/cea care v-a insultat si calomniat.
Posibil ca dvs. ati depus doar o plangere care va asigur ca va sfarsi cu NUP, asta in cazul in care politistii care se ocupa de acest caz stiu macar minimum de lege.
nu conteaza unde am depus plangerea pentru ca intradevar am facut plangere penala si p langa aceasta plangere penala este vorba si de copiii mei care nu au primit alocatia de intretinere de la tatal lor timp de 4 ani .in aceasta plangere este vorba despre cuvantul 'curva' adresat mie si fetei mele de actuala sotie a acestuia si baiatul acesteia dintr-o relatie anterioara a dansei.eu am cerut in plangerea penala a demostreze acest fapt iar tatal copiiilor sa le plateasca din urma acea alocatie.am mesaje si inregistrari telefonice cu aceste cuvinte jignitoare si chiar nu pot sa cred k nici o lege numi va da drept de cauza.k ma nou am impresia k justitia tine cu raufacatorii pentru k eu am ma facut un dosar pentru neplata acestei alocatii in 2007 si dupa vreo 3 luni un domn politist mia spus sa renunt ca tatal copiiilor nu e de gasit desi dansul vine la 3,4 luni acasa din italia si eu am si adresa si nr lui de telefon din italia.acestia imi dau mereu mesaje si telefoane cu amenintari ca nam ce sa le fac si ii doare in...de copiii.deci eu trebuie cumva sa termin toata mascarada asta.multumesc
V-am explicat deja ca pe plan penal nu aveti ce face, injuria si calomnia nu sunt infractiuni, deci nu poate fi pedepsit nimeni pentru asa ceva cu amenzi sau pedepse cu detentie.
Dar legea este de parte dvs. insa in instanta civila, nu in cea penala, evident daca aveti probe solide, daca dvs considerati ca vi s-au adus prejudicii de imagine, etc.

Eram curios unde ati facut plangerea pt ca mie personal nu-mi vine sa cred ca o persoana este cercetata penal pt injurii si calomnii in conditiile in care aceasta lege nu mai exista in codul penal.
kriss06 a scris:

am mesaje si inregistrari telefonice cu aceste cuvinte jignitoare

Daca mesajele si inregistrarile telefonice pe care le detineti nu sunt obtinute in conformitate cu disp art 91 *1 Codul de procedura penala,acestea pot fi apreciate simple dovezi dar nu probe temeinice si indubitabile

kriss06 a scris:

nu conteaza unde am depus plangerea pentru ca intradevar am facut plangere penala si p langa aceasta plangere penala este vorba si de copiii mei care nu au primit alocatia de intretinere de la tatal lor timp de 4 ani .in aceasta plangere este vorba despre cuvantul 'curva' adresat mie si fetei mele de actuala sotie a acestuia si baiatul acesteia dintr-o relatie anterioara a dansei.eu am cerut in plangerea penala a demostreze acest fapt iar tatal copiiilor sa le plateasca din urma acea alocatie.am mesaje si inregistrari telefonice cu aceste cuvinte jignitoare si chiar nu pot sa cred k nici o lege numi va da drept de cauza.k ma nou am impresia k justitia tine cu raufacatorii pentru k eu am ma facut un dosar pentru neplata acestei alocatii in 2007 si dupa vreo 3 luni un domn politist mia spus sa renunt ca tatal copiiilor nu e de gasit desi dansul vine la 3,4 luni acasa din italia si eu am si adresa si nr lui de telefon din italia.acestia imi dau mereu mesaje si telefoane cu amenintari ca nam ce sa le fac si ii doare in...de copiii.deci eu trebuie cumva sa termin toata mascarada asta.multumesc

Doamna, se va continua urmarirea penala impotriva sotului pt infractiunea de "abandon de familie", aceasta infractiune nu depinde cu nimic de faptul ca actuala sotie v-a jugnit.
Daca, in prezent, se mai continua urmarirea penala pt acea injurie adresata, fosta sotie va fi scoasa de sub urmarire in baza art 10 lit b "fapta nu este prevazuta de legea penala" C.pr.pen., asta se va intampla imediat ce domnul politist invata putina carte sau cand dosarul va ajunge la un magistrat, in orice caz nu va fi nimeni judecat pt o astfel de fapta.
Pt insulta si calomnie va puteti adesa instantei civile cu o actiune in pretentii formulata in baza art 70 si urmatoarele din Noul cod civil.