Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul de baza si sporurile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul de baza si sporurile

Ordinul 64/2003 modificat precizeaza:

"1.Salariul de bază lunar brut: ...lei
2.Alte elemente constitutive:
a)sporuri ... ;
b)indemnizaţii ... ;
b1)prestaţii suplimentare în bani .......;
b2)modalitatea prestaţiilor suplimentare în natură ...........;
(la data 14-iun-2011 punctul 2., litera B. din anexa 1, capitolul 10 completat de Art. I, punctul 6. din Ordinul 1616/2011 )
c)alte adaosuri ...."

Salariul de baza brut contine sau nu si "alte elemente constitutive" sau aceastea sunt extra?
si au voie sa hotarasca ei daca acorda acest spor de vechime sau nu? daca in compania lor nu ai vechime sa nu primesti acest spor desii ai o vechime in munca de 10 ani?
va multumesc pentru raspuns!
Daca este prevazuta o clauza de acest gen,intr-un contract colectiv de munca aplicabil la nivelul unitatii sau ramurii,da(spor vechime pt. vechimea realizata in companie si nu pt. intreaga vechime in munca),dar trebuie sa verificati daca este sau nu asa.
multumesc si sarbatori fericite va doresc!!!!