Forum Discuţii juridice Executare silită Cabinet de avocat tert poprit?
Discuție deschisă în Executare silită

Cabinet de avocat tert poprit?

Poate fi tert poprit si un cabinet individual de avocat in situatia in care avocatul care isi desfasoara activitatea in cadrul acestui cabinet are o datorie ca persoana fizica catre un creditor?
in mod evident, cabinetul de avocat, ca orice angajator are obligatii de tert poprit. In mod evident, daca nu-si respecta obligatiile legale ce ii incumba in aceasta calitate se va valida poprirea. sunt chestiuni de logica elementara.
Cat despre unicitatea patrimoniului si patrimoniul de afectatiune, sunt institutii ce existau si inainte de aparitia codului civil.