Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie

Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 922/2011
Hotarare nr. 1225 din 14 decembrie 2011 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
Da, se poate asa ceva ... este doar optiunea administratorului cu care salariatii pot fi sau nu de acord ...

Problema este ca in 2011 s-au aplicat acei coeficienti fara a avea vreo baza legala , intrucat nu mai exista CCMN de la 01.01.2011.
buna seara
In urma unui control din partea ITM mi s-a comunicat ca angajatul, in speta vinzator nu trebuie sa aiba salariul minim de 700 lei, ci unul mult mai mare. Oare este o greseala acest lucru? Mentionez ca angajata nu are studii de profil.
Multumesc anticipat pt raspuns
Numai daca se aplica coeficienti de ierarhizare prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia , un vanzator poate avea salariul mai mare decat salariul minim brut pe economie.
@adrianabresug...
Nimeni de aici nu va poate garanta ca va pierdeti sau nu locul de munca daca nu semnati sau daca semnati acel act aditional. Cert este faptul ca nu se pot aplica prevederile actului aditional, daca acesta nu este semnat de angajat.
Doina Elena, Consultant resurse umane