Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de locatiune sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de locatiune sub semnatura privata

Avand in vedere prevederile Art. 1.798 Cod Civil- Contractele de locatiune incheiate prin inscris sub semnatura privata care au fost inregistrate la organele fiscale, precum si cele incheiate in forma autentica constituie titluri executorii pentru plata chiriei la termenele si in modalitatile stabilite in contract sau, in lipsa acestora, prin lege. Ma intrebam daca se poate constitui titlu executoriu si un contract incheiat intre o institutie publica, de exemplu primaria si o persoana fizica.
Daca indeplineste conditiile prevazute in articolul respectiv constituie titlu executoriu!
Si daca este prevazut in contractul asumat de partile semnatare
daca un contract incheiat sub semnatura privata contine o clauza care prevede ca contractul constituie titlu executoriu?