Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... nelamurire
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

nelamurire

buna!
am terminat de curand un curs ssm de 90 ore.am vrut sa fiu lucrator desemnat in cadrul firmei la care lucrez.In urma unui control itm mi s-a spus ca nu pot indeplini conditia deoarece am terminat studii economice si firma este profil constructii.din legislatia in vigoare nu am inteles mare lucru.Va multumesc
" BUNA ,DRAGA "!
Sa stii ca au dreptate inspectorii ITM. Ar fi trebuit sa stii, dupa cursul de 90 ore ( nu era cumva de 80 ore ?) pe care l-ai absolvit !:confused:
Nu oricine poate fi coordonator de securitate pe santier,
In HG 300 /2006 sunt prezentate conditiile care trebuie sa le indeplineasca un coordonator'
ART. 59
Coordonatorul în materie de securitate şi sănătate pe durata realizării lucrării trebuie sa aibă competenta necesară exercitării funcţiei:
a) experienta profesională în construcţii sau în conducerea şantierului de minimum 5 ani;
b) formare specifica de coordonator în materie de securitate şi sănătate, actualizată la fiecare 3 ani.

Ce atributii aveti in firma, lucrator desemnat sau coordonator de securitate?
Cati lucratori are unitatea?
Daca sunteti lucrator desemnat cursul de 80 de ore sau 90 ore (cum se fac de unii formatori) e bun dar daca nu ma insel studiile economice se incadreaza la profilul umanist din filiera, teoretica si cum dovada pregatirii minime se atestă prin diploma de studii şi certificatul de absolvire , aceasta conditie nu o indepliniti deoarece ART. 49) alin. (1) lit. a) din HG 1425/2006 prevede
(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului mediu sunt:
a) studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic;
inspectorSSM, utilizator
Mesaje reeditate
@ ery
Data post: Miercuri, 15 Februarie 2012, 14:05
Subiect: nelamurire

buna am primit un rasp dar tot nu sunt convinsa pot face ceva cu un curs de ssm de 90 ore pe care l-am absolvit anul trecut mentionez k lucrez in domeniul constructii si sunt economist nu vreau sa fiu coordonator de santier dar pot fi lucrator desemnat?ma poate lamuri cineva pls?

@ mony23
Data post: Miercuri, 15 Februarie 2012, 14:34

puteti fi lucrator desemnat

inspectorSSM a scris:

ART. 49) alin. (1) lit. a) din HG 1425/2006 prevede
(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului mediu sunt:
a) studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic;

Acestea sunt conditiile pentru a fi lucrator desemnat nu pt coordonator de securitate pe santier pe care nu le indepliniti.
Sigurul lucru pentru care puteti folosi acea diploma este doar pentru reprezentant al lucratorilor (in loc de cursul de 40 de ore)