avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... nelamurire
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

nelamurire

buna!
am terminat de curand un curs ssm de 90 ore.am vrut sa fiu lucrator desemnat in cadrul firmei la care lucrez.In urma unui control itm mi s-a spus ca nu pot indeplini conditia deoarece am terminat studii economice si firma este profil constructii.din legislatia in vigoare nu am inteles mare lucru.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 21:23, 15 Februarie 2012
" BUNA ,DRAGA "!
Sa stii ca au dreptate inspectorii ITM. Ar fi trebuit sa stii, dupa cursul de 90 ore ( nu era cumva de 80 ore ?) pe care l-ai absolvit !:confused:
Nu oricine poate fi coordonator de securitate pe santier,
In HG 300 /2006 sunt prezentate conditiile care trebuie sa le indeplineasca un coordonator'
ART. 59
Coordonatorul în materie de securitate şi sănătate pe durata realizării lucrării trebuie sa aibă competenta necesară exercitării funcţiei:
a) experienta profesională în construcţii sau în conducerea şantierului de minimum 5 ani;
b) formare specifica de coordonator în materie de securitate şi sănătate, actualizată la fiecare 3 ani.

Ce atributii aveti in firma, lucrator desemnat sau coordonator de securitate?
Cati lucratori are unitatea?
Daca sunteti lucrator desemnat cursul de 80 de ore sau 90 ore (cum se fac de unii formatori) e bun dar daca nu ma insel studiile economice se incadreaza la profilul umanist din filiera, teoretica si cum dovada pregatirii minime se atestă prin diploma de studii şi certificatul de absolvire , aceasta conditie nu o indepliniti deoarece ART. 49) alin. (1) lit. a) din HG 1425/2006 prevede
(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului mediu sunt:
a) studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic;
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2012
inspectorSSM, utilizator
Mesaje reeditate
@ ery
Data post: Miercuri, 15 Februarie 2012, 14:05
Subiect: nelamurire


buna am primit un rasp dar tot nu sunt convinsa pot face ceva cu un curs de ssm de 90 ore pe care l-am absolvit anul trecut mentionez k lucrez in domeniul constructii si sunt economist nu vreau sa fiu coordonator de santier dar pot fi lucrator desemnat?ma poate lamuri cineva pls?


@ mony23
Data post: Miercuri, 15 Februarie 2012, 14:34


puteti fi lucrator desemnat

inspectorSSM a scris:

ART. 49) alin. (1) lit. a) din HG 1425/2006 prevede
(1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare nivelului mediu sunt:
a) studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic;


Acestea sunt conditiile pentru a fi lucrator desemnat nu pt coordonator de securitate pe santier pe care nu le indepliniti.
Sigurul lucru pentru care puteti folosi acea diploma este doar pentru reprezentant al lucratorilor (in loc de cursul de 40 de ore)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii inscriere curs coordonator ssm studii superioare adrian_tudor89 adrian_tudor89 Buna ziua! As dori sa stiu care sunt conditiile de inscriere la cursul de coordonator SSM studii superioare ( curs ce urmeaza dupa dobandirea calitatii de ... (vezi toată discuția)
Ssm si psi ALEXANDRU - ADRIAN MIU ALEXANDRU - ADRIAN MIU Buna ziua, As dori sa fac un curs de perfectionare pentru a activa in domeniul securitatii si sanatatii in munca si psi dar nu stiu ce tip de curs e cel mai ... (vezi toată discuția)
Coordonator ssm 1234andrei1234 1234andrei1234 Buna ziua, Pentru cursul de coordonator ssm ce criterii trebuiesc indeplinite? pentru ca am sunat la o firma si mi-au zis ca nu mai este nevoie sa faci cursul ... (vezi toată discuția)