Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua.Problema mea este urmatoarea.Mai am pe anul 2008 o zi de concediu de odihna.Doresc sa iau acum 2 zile fara plata.Angajatorul mi-a zis ca mai intai trebuie sa termin concediu normal si apoi sa imi iau fara plata.Este legal acest lucru?Imi poate impune asta
Mentionez ca aceste zile fara plata le iau deoarece doresc sa fac cursul de scoala de soferi.
Motivul dvs. mi se pare foarte serios si nu inteleg de ce nu vi se aproba concediul fara plata. S-ar putea sa fie la mijloc o naintelegere mai veche intre dvs. si angajator. Aveti un loc de munca asa de important de nu se poate sa va dea 2 zile de concediu?
Legal nu vad ce ati mai putea face, daca nu il convingeti. Ati putea face, pana la urma, cum zice el: sa luati CO si la iarna cand aveti nevoie luati concediu fara plata. Eu zic sa discutati, totusi, cu el. Am speranta ca veti reusi. Succes!
buna
lucrez in invatamant si stiu ca anul scolar se calculeaza de la 1 septembrie.
intrebarea mea este:
pot beneficia de concediu de odihna daca la 16 sept. mi-am luat toate cele 90 de zile legale de concediu medical si apoi voi continua cu o sapt concediu fara plata astfel incat sa pot ajunge la 18 dec. la vacanta copiilor (2 sapt)?
Sau nu este obligatoriu sa-mi iau concediu de odihna pe perioada vacantelor ?pentru ca in acest caz nu as mai fi obligata sa imi iau acea sapt de fara plata