Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Judecata in Lipsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Judecata in Lipsa

Buna ziua oameni buni. Vreau si eu sa intreb daca exista vreo modalitate pe care pot sa aflu daca mi-a dat cineva in judecata in lipsa, nestiind adresa mea.

Multumesc!
Exact. Am vazut ca nu toate dosarele afiseaza la ce parti se refera. Asta ma cam ingrijoreaza.

Oare este posibil sa o chem in instanta pentru ca nu ma lasa nici sa aflu ce face copilul?

Avocatul meu m-a spus ca s-ar putea sa fie conditii speciale (din cauza ca sunt cetatean straini fara cetatenia romana) cu care putem muta actiunea in instanta in localitatea mea (mama copilului si eu traim in doua localitati diferite). Nu am flexibilitatea sa ma duc la tribunalul langa ea, cu toate ca sunt bolnav la picior si am trei diferite servici.

Vreau sa stiu daca exista conditia aceasca speciala in cazuri de minori si familie pentru straini.
Nu, competenta nu se determina asa.
Atunci, sa inteleg ca, daca ma da in judecata pentru pensia alimentara, trebuie sa renunt la 2 dintre cele trei servici, si trebuie sa ma imbolnavesc si mai si la picior ca sa ajung acolo ?

Ea nu vrea sa se inteleaga. Vrea neaparat sa ma dea in judecata, dar deja eu am oferit sa rezolv si sa ne intelegem intre noi la o suma. Asta pentru ca stie ca nu ma pot deplasa.