Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... zapada terasa bloc - cine trebuie sa o curete?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

zapada terasa bloc - cine trebuie sa o curete?

cine trebuie sa dea zapada de pe terasa blocului?propietarii,femeile de serviciu,sau cine?
Pe gerurile astea, cu cat este stratul de zapada mai gros, cu atat va fi mai cald in apartamentele de la ultimul etaj, zapada fiind izolatoare.
Zapada este usoara si nu afecteaza cu nimic blocul.

Necazurile pot apare daca gheata de la streasina si zapada aluneca de pe acoperisul inclinat si pune in pericol oamenii sau vehiculele ce trec pe langa bloc si-atunci asociatia, daca nu ia masuri poate fi amendata de primarie. Nu apar necazuri daca zapada sta linistita pe terase, topindu-se atunci cand creste temperatura in atmosfera.
Adriantot, moderator
La blocurile cu terasa, fara acoperis, exista hidroizolatia, un fel de carton asfaltat lipit cu smoala (catran). Dataorita frigului cumplit din aceasta perioada, aceasta hidroizolatie este foarte fragila, asa ca atunci cand calcam pe ea, sau o atingem cu lopata o putem distruge. Este suficient o simpla fisura ca apa sa se infiltreze si sa te tii atunci probleme. Recomandarea mea lasati zapada sa se topeasca atunci cand vine caldura.