Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nerecunoasterea semnaturii de primire a facturii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nerecunoasterea semnaturii de primire a facturii

Buna ziua

Am un debitor care nu-si recunoaste semnatura de primire a facturii si vreau sa pun in discutie dovedirea obligatiunilor comerciale.....invocand art. 46 cod comercial....
Tinand cont ca s-a abrogat codul comercial, poate sa-mi spuna cineva unde gasesc in noul cod civil dispozitiile art. 46 din codul comercial. Am cautat dar nu gasesc si gata. Ma dispera de nu mai pot... #-o

multumesc si o zi usoara va doresc
Conform legii pentru punerea în aplicare a legii nr. 287/2009 privind Codul Civil, art. 230 "La data intrarii in vigoare a Codului civil se abroga:
c) Codicele de comert din 1887 ...., cu exceptia dispozitiilor art. 46 - 55, 57, 58 si 907 - 935 aplicabile in continuare intre profesionisti, care se abroga la data intrarii in vigoare a legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civilă ....".
multumesc frumos