Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare?

Un agent de vanzari nu are posibilitatea sa taie chitante pentru a incasa sumele datorate de clientii firmei(politica firmei); el neprimind chitantier.
Lui i se inmaneaza la sediul societatii 15 chitante emise de departamentul de contabilitate . Pentru bani ce urmeaza sa-i incaseze agentul cu cele 15 chitante societatea emite 15 dispozitii de plata(fara a fi conditionata in vre-un fel returnarea banilor) catre salariat pentru exact sumele inscrise in cele 15 chitante.
Agentul incaseaza banii de la clienti in baza celor 15 chitante, dar refuza sa-i depuna societatii(mentionez ca la depunerea banilor de catre agent firma urmeaza sa emita dispozitie de incasare pe suma finala).

In aceste conditii, ca socitatea sa-si recupereze banii, trebuie sa :
- depuna plangere penala pentru delapidare / furt impotriva salariatului ?
- deschida o actiune in instanta civila, refuzul salariatului de a preda banii neconstituind delapidare / furt intrucat firma a emis dispozitii de plata catre salariat; cu alte cuvinte i s-au dat banii salariatului(putandu-se considera eventual ca un imprumut / donatie) fara vreo conditionare a returnarii acestora ?
nimar, utilizator
Sigur ca se poate anula, dar obligatia agentului economic este sa inregistreze chitanta la data la care a fost emisa. Ce face angajatorul in acest caz? Reface registrul de casa ? Nici asta nu e legal.

Cel mai simplu era ca agentul sa fie posesorul unui chitantier.

Spuneti-mi va rog, agentului i-au fost achitate drepturile salariale de catre angajator? Pentru ca tot nu reusesc sa inteleg ce l-a determinat pe acesta sa nu predea banii. Nu am ajuns practic la nicio concluzie in aceste patru pagini.
Situatia agentului e putin mai complicata si anume :

- acum aprox 4 luni i-a fost spart autoturismul de serviciu si i-a fost sustrasa o suma mare de bani.
- agentul a anuntat evenimentul imediat la politie, care negasind urme evidente de fortare a masinii(geam spart, usa fortata, etc.) s-a antepronuntat inca de la fata locului ca agentului nu i s-ar fi spart masina ;
- asta cu toate ca in acea zona, a aflat ulterior agentul, au fost sparte mai multe autoturisme "fara urme evidente e fortare a masinii" ;
- ulterior acestui eveniment,agentul s-a increzut in cuvantul a 2 sefi ierarhici(nu administrator sau patron), ca nu va fi dat afara si i se va retine esalonat datoria sa catre firma din salariu, si si-a modificat declaratia data la politie sustinand ca nu i s-a spart masina si ca a indus in eroare politia (marea lui greseala !!!);
- acum situatia s-a schimbat radical pentru el : plangere penala pentru
"ceva"(inca nu stie exact ce) si contractul de munca suspendat (incetat poate- nu i s-a comunicat nimic)
- intre timp a reusit sa returneze firmei aprox. 20% din datorie ;
- acum ca a aflat de plangerea penala agentul cauta motive, probe, divezi care sa-l ajute ;
- si-n plus, dat fiind ca a fost angajat cu locul de munca la sediul firmei dar el si-a desfasurat activitatea pe teren, intr-un alt judet, agentul va solicita acum si diurna zilnica firmei .

Ce sfaturi sa-i dam acum salariatului ?
nimar, utilizator
Si nu puteati sa spuneti asta inca de la inceput? Nu mai stateam sa ne invartim in jurul cozii

Agentul sa mearga la politie si sa isi retracteze declaratia ulterioara acuzandu-i pe cei doi superiori ca l-au fortat sa isi modifice declaratia pentru a nu fi dat afara.

Agentul sa depuna o plangere la Garda Financiara unde sa povesteasca modul in care isi desfasoara activitatea aceasta firma.

Agentul sa mearga la politie si la procuratura atunci cand este citat si sa povesteasca cea ce sa intamplat cu adevarat, sa spuna ca a platit deja 20% din suma furata din masina si ca daca este necesar va plati intreaga suma, fiind vina lui ca a fost neatent unde a tinut banii. Asa arata buna credinta si are sanse sa scape
Eu una mai aveam putin si faceam asa :rofl: Se pare ca intuitia mea a fost corecta...era ceva ce-mi scapa, dar ati lamurit lucrurile abia acum.

Pentru cei 20% agentul are dovada scrisa ca i-a achitat angajatorului?:hammer:
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Alex_Munteanu a scris:

Si nu puteati sa spuneti asta inca de la inceput? Nu mai stateam sa ne invartim in jurul cozii

Agentul sa mearga la politie si sa isi retracteze declaratia ulterioara acuzandu-i pe cei doi superiori ca l-au fortat sa isi modifice declaratia pentru a nu fi dat afara.

Agentul sa depuna o plangere la Garda Financiara unde sa povesteasca modul in care isi desfasoara activitatea aceasta firma.

Agentul sa mearga la politie si la procuratura atunci cand este citat si sa povesteasca cea ce sa intamplat cu adevarat, sa spuna ca a platit deja 20% din suma furata din masina si ca daca este necesar va plati intreaga suma, fiind vina lui ca a fost neatent unde a tinut banii. Asa arata buna credinta si are sanse sa scape

Mai poate sa isi retracteze declaratia ulterioara fara vreo consecinta negativa pentru el; mentionez ca la momentul cand si-a modificat declaratia initiala privind spargerea autoturismului de serviciu a fost si amendat pentru inducerea in eroare a organelor legii( si a trecut termenul de contestarea amenzii).

Da agentul are dovada depunerii in banca a echivalentului a aprox. 20% din suma.