Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar executare in 2010, somatie in 2012
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar executare in 2010, somatie in 2012

Buna ziua. As dori sa stiu si eu ce inseamna dosar de executare deschis in 2010 si venita somatia in 2012: BEJ PBA, Dosar de executare nr.611/2010, data 03 februarie 2012.
Somatia nr.611/2010
Către, ... Ioana
In baza titlul executoriu anexat in copie conforma cu originalul Contract de Credit (PL) nr.... din 2008, titlu executoriu conform art.374 ind.1 CPC și art.52/Legea nr.93/2009 privind IFN si a procesului verbal de cheltuieli initiale de executare, in a carui executare staruie Creditoare..., in conformitate cu dispozitiile art.387, 411 din CPC, va somam ca in termen de o zi de la primirea, lasarea sau afisarea prezentei la domiciliul dvs sa achitati sumei de 19060,44 lei, din care suma de 2324, 57 lei reprezinta cheltuieli de executare initiala.
In baza art 373 1 CPC, va veti prezenta la sediul nostru, in termen de 5 zile lucratoare de la primirea prezentei somatii, pt a da in scris lamuriri cu privire la veniturile si bunurile dvs asupra carora se poate efectua executarea. Refuzul nejustificat de a va prezenta atrag raspunderea dvs pt prejudiciile cauzate, precum si aplicarea sanctiunii prevazute de art 108 2 alin 2 cpc.
Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce inseamna asta.
Si, inca o problema, cu alta banca: Instanta admite cererea de executare silita. Irevocabila. Pronuntata azi 16.02.2012 in sedinta.
Inseamna ca nu este definitiva si poate fi facuta cerere de suspendare a executarii silite? La aceasta banca am facut cerere de reesalonare a datoriei si mi s-a refuzat pentru ca aveam mai putin de 1000 euro de plata, adica in loc de 4200 lei mai aveam doar 3900 lei.
ioana71, utilizator
Din cele expuse de dvs rezulta ca sunteti parte intr-un raport juridic de imprumut,in care ati acumulat restante la plata ratelor
Creditorul cu scopul legitim de recuperare debit acumulat a demarat procedura legala de executare prin instanta de judecata care a dispus solutie irevocabila
Solutia irevocabila a fist investita cu formula executorie care la randul ei a fost incuviintata de instanta de judecata
Fiind irevocabila ,nu mai puteti interveni impotriva solutiei
Eventual daca detineti probe temeinice ,puteti determina instanta de judecata sa dispuna suspendarea executarii silite ,cu obligatia achitarii cautiunii aferente de catre debitor
Va multumesc pentru raspuns. Sentinta este irevocabila in alt dosar de executare silita. Pentru prima parte a mesajului ma intereseaza sa stiu de ce dosarul de executare este in 2010 iar somatia mi-a venit in 2012.