Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare contract client non-UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare contract client non-UE

Caz contractual client-contractor-subcontractor:
1. Clientul este dintr-o tara non-UE iar furnizorul (contractorul) este din Romania.
2. Contractorul din Romania are si un subcontractor, tot din Romania, care realizeaza o parte din contract.
3.Total valoare contract = 500.000 EUR din care subcontractorul realizeaza 150.000 EUR.
Va rog sa ma indrumati asupra inregistrarilor care trebuie facute, mai ales in legatura cu TVA.
Va multumesc.
tocmai din cauza harababurei pe care o invocati intreb, pentru ca deja exista discutii asupra suportarii TVA-ului de catre participantii la contract.
AMANDINA, utilizator
daca doriti un raspuns concret la intrebarea dvs. trebuie sa dati mai multe detalii, nu fraze scurte si vagi.

unde se executa lucrarile? ce fel de constructii metalice mai exact? hale, containere mobile?
Este vorba despre subansamble care se executa in Romania si se exporta in zona araba unde se vor monta intr-o unitate energetica.
subcontractorul factureaza contractorului cu tva in cota de 24%, iar contractorul factureaza exportul fara tva, fiind o operatiune scutita cu drept de deducere.