avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Interzicere drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Interzicere drept de vizita

Buna,am divortat in luna Iunie si casatoria a fost desfacuta din culpa comuna,iar copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie.Acum fosta sotie a inaintat actiune civila pentru program de vizita,desi ea nu a cautat copilul din luna ianuarie anul acesta pana in septembrie cand a mers in prima zi de gradinita la el.In urma acestei vizite copilul a a avut o depresie si a trebuit sa merg cu el la psiholog care ia prescris un tratament antidepresiv pe care il urmeaza si acum.In toata aceasta perioada in care nu a cautat copilul fosta sotie a dus o viata imorala umbland cu mai multi barbati insurati.Intrebarea este pot sa ii interzic dreptul la vizita in urma a ceea ce sa intamplat,mentionand ca nici copilul nu vrea sa o vada,la gradinita cand la cautat el nici nu a bagat-o in seama. Si inca o intrebare,in urma sentintei definitive si irevocabile sa stabilit ca ea sa revina la numele de fata si acum ea inca foloseste numele meu chemandu-ma in instanta cu acest nume,este legal? Va multumesc anticipat.
Daca ea nu poate dovedi unde locuieste si in ce conditii ce modalitate de a vizita copilul i se poate da,daca eu refuz sa vina la domiciliul meu?
Daca dv. scrieti la o luna si jumatate, credeti ca-si mai aminteste cineva speta?

Cum sa nu aiba cum demonstra unde sta, ce dumnezeu? Martori, adeverinta de la asociatie, dupa caz. Nu e un capat de lume.
Si daca hotararea va specifica sa-i permiteti accesul in locuinta dv. pe perioada vizitelor, dv. nu veti putea refuza, e e caz penal. Si poate veni cu executorul si politia.
Asa incat, depinde.
Pana acum nu a putut sa dovedeasca unde sta,cei de la autoritatea tutelara de doua ori au facut ancheta si nu au gasit-o la adresa pe care ea a dat-o si vecini locuintei spun ca nu o cunosc si ca acolo nu sta nimeni.Azi am aflat de la cei de la autoritatea tutelara ca au reusit numai telefonic sa vorbeasca cu ea si ca este bolnava de hepatita A si ca au cerut judecatoarei sa nu fie lasata in preajma copilului,lucru ce mi-au cerut si mie sa cer la urmatoarea infatisare,deoarece pune in pericol sanatatea copilului
florin_sebi a scris:

Daca ea nu poate dovedi unde locuieste si in ce conditii ce modalitate de a vizita copilul i se poate da,daca eu refuz sa vina la domiciliul meu?


Daca instanta dispune sa viziteze minorul la locuinta dvs nu aveti ce face.
Instanta poate sa decida in acest fel si daca nu doriti dvs.
Datorita acestei hepatite nu este indicat sa se afle in preajma copilului in aceste momente.
Instanta poate sa ii dea dreptul de a merge cu copilul la domiciliul ei ( locuinta ei) daca sunteti de acord si fara a se face o ancheta sociala.
Daca nu sunteti de acord asa va decide sa viziteze minorul la domiciliul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
Instanta poate face multe chestii, unele legale, altele nu... insa a trimite copilul la domiciliul cuiva fara ancheta sociala intra in cele ilegale.
Asa incat, daca la lege scrie ca ancheta e obligatorie, pe ce te bazezi matale cand spui ca poate face si altfel decat legal instanta? Mai ales intr-un domeniu unde si practica e unitara...
Te bazezi ca nu stie legea? :(

Iar daca tatal nu e de acord ca mama sa ia minorul la ea acasa, instanta va aprecia asuptra acestui aspect tinand cont de argumentele tatalui. In niciun caz nu face automat asa cum zice tatal...

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste? Alina_Meli Alina_Meli Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot, fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul). A platit pensie pt minor la ... (vezi toată discuția)
Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga sorin2008 sorin2008 Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac. Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)