Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare srl

buna ziua!
ma intereseaza, in cazul vanzarii unui srl, care sunt etapele, si cum se poate trece un teren extravilan pe care societatea il detine, in posesia actualului asociat unic, in momentul vanzarii.
va multumesc
daca asociatul unic detine terenul in caliate de persoana fizica, adica nu e cumparat pe numele societatii comerciale, atunci il poate vinde cand doreste, si nu are nicio importanta faptul ca isi cesioneaza partile sociale din societate altcuiva.
daca terenul este al societatii, inainte de cesionare se va vinde, si apoi se vor face actele pt cesiune.

Julia Watkins
Avocat
va multumesc pt raspunsuri.