avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de recurs si cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de recurs si cum se calculeaza?

care este termenul de recurs la un proces civil?
Buna ziua

Privitor la "data comunicarii": am fost in sala la un proces civil. Cealalta parte nu a fost prezenta. S-a judecat cauza hotararea ramanand "in pronuntare". Dupa vreo 4 zile am gasit hotararea pe site-ul judecatoriei. Termenul de recurs este de 15 zile de la data comunicarii.
In cazul meu data comunicarii este data pronuntarii (data procesului) sau voi primi si eu o copie a hotararii? Deja au trecut aproape 2 saptamani de atunci...

Va multumesc!
Lulica a scris:
Termenul de recurs este de 15 zile de la data comunicarii. In cazul meu data comunicarii este data pronuntarii (data procesului) sau voi primi si eu o copie a hotararii?

Nu cunosc cazul dvs., însă data comunicării nu este data pronunţării. Vi se va comunica o copie a hotărârii judecătoreşti iar termenul de 15 zile în care puteţi exercita calea de atac a recursului va începe să curgă de la data primirii hotărârii.
Ultima modificare: Duminică, 21 Octombrie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dar, daca pentru recursul meu (de 5 zile) pe care l-am primit pe data de 28 decembrie 2012, in cele 5 zile intra si 1 si 2 ianuarie sau fiind socotite zile nelucratoare, pot pune fara ele. Eu am trimis recursul pe 4 ianuarie 2013, adica 29-30-31-3-4. Ebine sau se iau toate cele 5 zile 29-30-31-1-2?
Va rog, promarci, Patrascu Razvan, Gabriela Pintea, un raspuns pentru mine?
bcfbmv a scris:

Dar, daca pentru recursul meu (de 5 zile) pe care l-am primit pe data de 28 decembrie 2012, in cele 5 zile intra si 1 si 2 ianuarie sau fiind socotite zile nelucratoare, pot pune fara ele. Eu am trimis recursul pe 4 ianuarie 2013, adica 29-30-31-3-4. Ebine sau se iau toate cele 5 zile 29-30-31-1-2?


Nu e bine, termenul scadent era 03.01.2013. (28 nu se pune, urmeaza la rand 29,30,31,01,02-care iar nu se pune, scadent 03.01.2013).
Nu se socotesc prima si ultima zi, iar numai daca ziua de implinire cade intr-o zi nelucratoare, atunci termenul se implineste in prima zi lucratoare.
Se socotesc si 1 si 2 ian. 2013.
Daca ati depus recursul pe 04.01.2013 este deja tardiv.
Ultima modificare: Luni, 4 Februarie 2013
Marcel Mihalache, Avocat

Alte discuții în legătură

Termen apel - stabilire program vizitare minori DErcan DErcan buna seara sau buna dimineata! intr-un dosar de stabilire program vizitare minori solutia data a fost cu admitere a cererii principale dar cu apel. va rog sa ... (vezi toată discuția)
Caile de atac intr-un proces de divort valentin_76 valentin_76 Buna seara! As avea si eu urmatoarea problema asupra careia doresc, daca se poate, sa ma lamureasca cineva: care sunt caile de atac intr-un proces de divort, ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza cele 15 zile pentru "irevocabil" legal2010 legal2010 Cum se calculeaza cele [b]15 zile pentru ca o hotarare judecatoreasca sa devina irevocabila si definitiva (sa nu mai poata fi atacata) [/b]? [b]15 zile ... (vezi toată discuția)