Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de recurs si cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de recurs si cum se calculeaza?

care este termenul de recurs la un proces civil?
Buna ziua

Privitor la "data comunicarii": am fost in sala la un proces civil. Cealalta parte nu a fost prezenta. S-a judecat cauza hotararea ramanand "in pronuntare". Dupa vreo 4 zile am gasit hotararea pe site-ul judecatoriei. Termenul de recurs este de 15 zile de la data comunicarii.
In cazul meu data comunicarii este data pronuntarii (data procesului) sau voi primi si eu o copie a hotararii? Deja au trecut aproape 2 saptamani de atunci...

Va multumesc!
Lulica a scris:
Termenul de recurs este de 15 zile de la data comunicarii. In cazul meu data comunicarii este data pronuntarii (data procesului) sau voi primi si eu o copie a hotararii?

Nu cunosc cazul dvs., însă data comunicării nu este data pronunţării. Vi se va comunica o copie a hotărârii judecătoreşti iar termenul de 15 zile în care puteţi exercita calea de atac a recursului va începe să curgă de la data primirii hotărârii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dar, daca pentru recursul meu (de 5 zile) pe care l-am primit pe data de 28 decembrie 2012, in cele 5 zile intra si 1 si 2 ianuarie sau fiind socotite zile nelucratoare, pot pune fara ele. Eu am trimis recursul pe 4 ianuarie 2013, adica 29-30-31-3-4. Ebine sau se iau toate cele 5 zile 29-30-31-1-2?
Va rog, promarci, Patrascu Razvan, Gabriela Pintea, un raspuns pentru mine?
bcfbmv a scris:

Dar, daca pentru recursul meu (de 5 zile) pe care l-am primit pe data de 28 decembrie 2012, in cele 5 zile intra si 1 si 2 ianuarie sau fiind socotite zile nelucratoare, pot pune fara ele. Eu am trimis recursul pe 4 ianuarie 2013, adica 29-30-31-3-4. Ebine sau se iau toate cele 5 zile 29-30-31-1-2?

Nu e bine, termenul scadent era 03.01.2013. (28 nu se pune, urmeaza la rand 29,30,31,01,02-care iar nu se pune, scadent 03.01.2013).
Nu se socotesc prima si ultima zi, iar numai daca ziua de implinire cade intr-o zi nelucratoare, atunci termenul se implineste in prima zi lucratoare.
Se socotesc si 1 si 2 ian. 2013.
Daca ati depus recursul pe 04.01.2013 este deja tardiv.
Marcel Mihalache, Avocat