avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de recurs si cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de recurs si cum se calculeaza?

care este termenul de recurs la un proces civil?
Multumesc.
Dar, daca fac cerere de repunere a recursului pe rol, tinand cont ca am fost liberi si pe 31 si 1 si 2 si nu am avut cum sa intru in birou la serviciu deoarece noi, la sfarsitul zilei predam cheile birourilor la panoplia din secretariat?
3 ian era ultima zi.
bcfbmv a scris:

Multumesc.
Dar, daca fac cerere de repunere a recursului pe rol, tinand cont ca am fost liberi si pe 31 si 1 si 2 si nu am avut cum sa intru in birou la serviciu deoarece noi, la sfarsitul zilei predam cheile birourilor la panoplia din secretariat?


Numai daca faceti dovada ca ati fost in spital, arestat, sau orice alta cauza independenta de vointa dvs.
Nu va impiedica nimeni ca pe data de 03.01.2013 sa fiti in fata ghiseului de registratura si sa inregistrati recursul, asa cum ati facut pe 04, sau sa intrati in birou pe 03 cand toate institutiile au lucrat si sa depuneti recursul la posta pana la ora inchiderii, cu stampila pe plic din data de 03.
Putea sa ajunga la instanta si peste o saptamana, importanta era data postei de plecare, adica 03.01.2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen apel - stabilire program vizitare minori DErcan DErcan buna seara sau buna dimineata! intr-un dosar de stabilire program vizitare minori solutia data a fost cu admitere a cererii principale dar cu apel. va rog sa ... (vezi toată discuția)
Caile de atac intr-un proces de divort valentin_76 valentin_76 Buna seara! As avea si eu urmatoarea problema asupra careia doresc, daca se poate, sa ma lamureasca cineva: care sunt caile de atac intr-un proces de divort, ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza cele 15 zile pentru "irevocabil" legal2010 legal2010 Cum se calculeaza cele [b]15 zile pentru ca o hotarare judecatoreasca sa devina irevocabila si definitiva (sa nu mai poata fi atacata) [/b]? [b]15 zile ... (vezi toată discuția)