Forum Discuţii juridice Executare silită Cum imi recuperez cheltuielile cu avocatul?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum imi recuperez cheltuielile cu avocatul?

Cum imi recuperez cheltuielile cu avocatul pe penal? pas cu pas daca se poate..
ce se intampla daca ala nu plateste acele cheltuieli, nici macar cheltuielile judiciare,etc... ?
xuser a scris:

Poi daca castigi pe penal? Trebuie sa fac un pas in plus pt. titlul executor? ma duc hotarea la executor? cat ma va costa? va suporta el cheltuielile de recupere? daca azi am aflat ca am castigat iar decizia e definitiv (fara alte cai de atac) maine pot depunde?
Dar daca partea adversa se plange la CEDO,ca de ex?

Nu trebuie sa va suparati pe mine.
Asa este legea.
Vorbiti cu mai multi executori pentru a afla cat va costa executarea silita.
Daca persoana debitoare este solvabila va recuperati banii dupa ce se desavarseste executarea silita.
Daca persoana este insolvabila este neplacuta situatia deoarece nu va veti recupera banii cu ocazia executarii silite si va trebui sa mai asteptati ceva timp si sa incercati din nou...
Dar...nu veti putea astepta mai mult de 3 ani deoarece va interveni termenul de prescriptie a executarii silite.

Plangerea la CEDO nu are nicio relevanta in acest caz.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Adica daca ma duc la un executor insa nu reusim sa-l recuperam bani de pe tipul respectiv in termen de 3 ani, nu il mai pot executa de loc si raman cu paguba?
Executorul poate afla unde lucreaza persoana respectiva?
xuser, utilizator
O sa va explice in detaliu executorul daca nu veti reusi sa va recuperati banii.
Executorul poate afla unde lucreaza persoana sau ce bunuri are in proprietatea sa.