avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se calculeaza ca luna intreaga dar in noiembrie nu am nici o zi lucrata .este vreo prtoblema sau se accepta o intrerupere in munca?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2012
valieu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andreiaeveline , utilizator 10:34, 30 Ianuarie 2018
Din iunie 2016-iulie 2017 am lucrat fara întrerupere, și am avut o luna de întrerupere până la următorul job unde am fost aug-oct 2017. După estimările mele daca nasc în octombrie o sa am nevoie de încă o luna.
Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2018
Bia1123, utilizator
noiembrie 2016 - octombrie 2018 este perioada eligibila pentru CCC

perioade acoperite : noiembrie 2016 -iulie 2017 (9 luni) ; august - octombrie 2017 (3 luni) ; Total 12 luni

In speta, reiese ca veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data nașterii copilului este 10.09.2018 precizez că în continuare lucrez


Cornel Vasile a scris:

@ Andreiaeveline

Care este data prezumata a nasterii copilului ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa am obligatoriu 6 luni lucrate inainte sa intru in concediu de maternitate de 126 zile? yuby yuby Buna ziua , Fiti draguri am si eu o intrebare referitoare la cazul meu . Sunt insarcinata am inceput serviciul in luna ianuarie 2012, 12 ianuarie dupa 2 ani, ... (vezi toată discuția)
Obținerea indemnizației de creștere copil în calitate de viitoare studenta christal christal Buna ziua, În ce condiții pot obține indemnizația de creștere a copilului în următoarea situatie: - am lucrat cu contract de munca pana în ... (vezi toată discuția)