Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se calculeaza ca luna intreaga dar in noiembrie nu am nici o zi lucrata .este vreo prtoblema sau se accepta o intrerupere in munca?
valieu, utilizator
Din iunie 2016-iulie 2017 am lucrat fara întrerupere, și am avut o luna de întrerupere până la următorul job unde am fost aug-oct 2017. După estimările mele daca nasc în octombrie o sa am nevoie de încă o luna.
Bia1123, utilizator
noiembrie 2016 - octombrie 2018 este perioada eligibila pentru CCC

perioade acoperite : noiembrie 2016 -iulie 2017 (9 luni) ; august - octombrie 2017 (3 luni) ; Total 12 luni

In speta, reiese ca veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data nașterii copilului este 10.09.2018 precizez că în continuare lucrez

Cornel Vasile a scris:

@ Andreiaeveline

Care este data prezumata a nasterii copilului ?