Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cand se pensioneaza un functionar public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cand se pensioneaza un functionar public?

Cand se poate pensiona un FP care ocupa o fc.pub.de conducere, care a indeplinit conditiile de pensionare de un an, dar, deoarece ocupa un loc foarte caldut nu vrea sa renunte usor la el. Poate fi sesizat cineva sau daca doreste persoana respectiva poate ramane in fc.pana la adanci-adanci batraneti?Mentionez ca in cadrul institutiei este si persoana care se ocupa cu RU.
1. se cumuleaza pensia de invaliditate gr 3 cu salariul
2. functionarul public care a atins stagiul minim de cotizare si varsta standard, ii inceteaza de drept raportul de serviciu, lucru constatat prin act administrativ.
dosarul de pensie de vechime il poate depune si mai tarziu daca asa vrea..ca poate vrea sa mai munceasca in privat.