Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Implicarea Asociatiei de Proprietari la constructia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Implicarea Asociatiei de Proprietari la constructia acoperisului terasa

Sunt proprietarul unui apartament la etajul 4 si de ceva timp sunt infiltratii pe casa scarii.M-ar interesa daca Asociatia de Proprietari isi poate aduce aportul pentru constructia unui acoperis si care este procedura de la proprietar la Asociatia de Proprietari pentru rezolvarea acestei probleme.Care sunt pasii de urmat?

Si o a doua intrebare : In bloc este o agentie de turism,ce obligatii are proprietarul acesteia fata de locatarii din bloc?
Pepe69, utilizator
Art. 42 din L230/2007
Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinatia initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

LA ART. 42. AM FACUT REFERIRE! CU A 2 A INTREBARE DIN 14 APRILIE 2012
''Si o a doua intrebare : In bloc este o agentie de turism,ce obligatii are proprietarul acesteia fata de locatarii din bloc?''
Pepe69, utilizator
DDaca are acordul vecinilor direct afectati (cu perete comun) si a CEx, are aceleasi drepturi si obligatii ca ceilalti proprietari
Va rog fiti mai explicit nu inteleg!
Pepe69 a scris:

Art. 42 din L230/2007
Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinatia initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

LA ART. 42. AM FACUT REFERIRE! CU A 2 A INTREBARE DIN 14 APRILIE 2012
''Si o a doua intrebare : In bloc este o agentie de turism,ce obligatii are proprietarul acesteia fata de locatarii din bloc?''

Pai fiti si dumneavostra mai explicit.
Ce vreti sa spuneti cu art. 42? Vreti sa schimbati destinatia vreunui apartament sau a vreunui spatiu cu alta destinatie?

Agentia de turism din blocul dumneavoastra sau proprietarul acesteia nu are obligatii fata de locatarii din bloc. Asa cum dumneavoastra ca proprietar de apartament nu aveti obligatii fata de alt vecin din bloc.
Agentia de turism, ca si oricare alt locatar, are drepturi si obligatii stabilite de legislatia asociatiilor de proprietari. Acesta agentie este in relatie cu asociatia de proprieatri ca oricare alt proprietar din asociatia respectiva, fiind pus a la plata cotelor de intretinere, fonduri, reparatii...., ca oricare alt proprietar.

Fac referire la faptul ca ;
-conform art.42 din Lg.230/2007,proprietarul agentiei de turism nu l-a respectat ,deoarece a schimbat din apartament in societate,fara sa ceara acordul vecinilor cum zice legea .Pe parcursul unei zile de lucru la dinsul in agentie intra foarte multe persoane.