avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dreptul de a fotografia in spaþii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dreptul de a fotografia in spaþii publice

Bună ziua. Mă confrunt foarte des cu aceasta problemă şi aş vrea să am acea "patalama" la mână prin care am dreptul de a fotografia in gări,parcuri etc FÃRÃ SCOP COMERCIAL .

Stiu desigur ca in zonele considerate puncte strategice nu am dreptul sa fotografiez.
Dacă puteţi să-mi daţi HG sau direct textul aş fii recunoscator.

Multumesc mult.:thumbup:
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2012
EduardL, utilizator
Cel mai recent răspuns: EduardL , utilizator 13:22, 16 Aprilie 2012
Nu suntem un sistem totalitar in care sa existe legi cu ce ai voie sa faci.
În regulă, am înţeles.
Da,din păcate nu am cum să o scot la capăt...

Mulţumesc oricum pentru interesul acordat.
T.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Supermarketurile sunt locuri publice? Catalin.F. Catalin.F. Avem voie sa filmam/pozam,in locurile publice? Avem voie sa fimam/pozam in magazine,minimarket,supermarket,parcuri,biserici,primarii,spitale? (vezi toată discuția)
Fenomenul "fotografierea interzisa" xistense xistense Buna ziua, Doresc sa cer sfatul sau sa fiu indrumat catre legea/legile ce acopera fotografierea in locurile publice. De ce anume? De mai multe ori am ... (vezi toată discuția)
Am voie sa fotografiez preturile intr-un magazin? valentin0001 valentin0001 Buna seara, In aceasta seara am fost in penny market, am vrut sa fotografiez cateva preturi care erau expuse in magazinul respectiv. Dupa cateva momente ... (vezi toată discuția)