Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 30 aprilie 2012 si 05.05.2012 - bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

30 aprilie 2012 si 05.05.2012 - bugetari

Buna ziua,
Din ceea ce am citit pe forum am inteles ca pentru personalul bugetar, ziua de 30 aprilie 2012 va aparea in pontaj ca zi lucratoare, iar data de 05 mai 2012 zi libera, aceasta fiind o zi de sambata. Am inteles corect?
Va multumesc.
Ma asociez celor afirmate de dl. consilier. Programul declaratiei 112 trebuie modificat pentru a corespunde HG 370/2012.
Totusi HG 370/2012 nu stabilieste doar ca ziua de 30 aprilie 2012 este zi libera ci si faptul ca :
"Art. 1. - (2) Ziua stabilită ca zi liberă potrivit alin. (1) se va recupera în ziua de 5 mai 2012. (3) Prestarea muncii potrivit alin. (2) nu conferă acordarea de timp liber corespunzător. " deci ? pontam 5 mai (sambata) la bugetari ca zi lucratoare?
Ziua de 5 mai este zi lucratoare ... data de 30.04.2012 este zi nelucratoare , asa cum s-a stabilit in HG nr.370/2012.
OK. Dar, ce rezolvare are problema legata de declaratia 112? Este foarte probabil ca, asa cum arata si monicalirca, sa fim nevoiti sa facem declaratii rectificative in care sa utilizam in calcule varianta impusa de fisc, adica cea cu 20 de zile lucratoare in aprilie.
Oricum, pe langa problema legata de modul de calcul pentru B3_7 (baza calcul cas aferenta
indemnizatiilor (OUG 158/2005) – asigurat) ar trebui modificata si suma calculata pt. indemnizatia CM in cazul in care perioada medicalului include ziua de 30 aprilie care este/nu este zi lucratoare si asa mai departe... zile (lucratoare) platite de angajator sau asigurari, ....