Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pentru venit online
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pentru venit online

Primesc bani constant de la o firma online. Sunt curios daca trebuie sa platesc impozit pentru acest "venit", deoarece am citit pe diferite forumuri ca veniturile online nu trebuie neaparat declarate. As dori insa sa aud parerea unui avocat. Daca trebuie platit impozit, cum si unde trebuei sa ilplatesc?
Multumesc
Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare legata oarecum de ce spunea domnul de mai sus. Mi s-a facut o oferta de munca, contract de servicii online cu o firma din Taiwan. Salariul ar fi tot pe la 1000$/luna din care ei spun ca trag 5% income tax pentru statul Taiwanez. O sa-mi elibereze documente lunare si anuale care imi justifica venitul cat si faptul ca mi s-a impus impozit.

Din cate inteleg inmod normal daca ajung sa platesc acolo mai trebuie sa platesc aici?

Daca da, i daca as accepta contractul, si as face PFA, cat % sau suma din banii astia ii datorez statului? (impozit, pensii, sanatate)? lunar anual.

Va multumesc pentru intelegere,

n

Nick3, utilizator