Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 2 %
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

2 %

Pensionarii cu pensii > 1000 lei, care platesc impozit pentru suma ce depaseste aceasta valoare , pot opta pentru redirectionare 2% din impozitul retinut pt. un ONG?Multumesc, M. Iancu
Nu. Pot face aceasta alegere de a directiona 2% doar cei care au venituri sub forma de salariu pe formularul 230 si cei cu activitati independente care depun declaratia 200.
E directionat 2% din impozitul pe salariu sau pe venitul din activitati independente.