Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ce taxe auto plateste o persoana care revine definitiv ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ce taxe auto plateste o persoana care revine definitiv in tara cu masina proprie, inmatriculata acolo ?

O ruda se reintoacre in Romania dupa 20 de ani de lucru (legal) in Germania. Si-a trimis acasa o mare parte din lucruri si acum a mai ramas sa vina cu masina proprietate personala pe care o are de cativa ani buni si are platite taxele pentru ea la zi. Ce se va intampla cu taxa auto in momentul cand ajunge aici ? O sa plateasca ca si romanii care isi cumpara masinile din afara ? Este mai bine sa o vanda inainte sa plece de acolo ? Mentionez ca are cetatenie dubla.
Multumesc.
Va plati aceeasi taxa ca oricare roman .Legea nu prevede vre-un avantaj daca cu acelasi proprietar masina se inmatriculeaza din UE in Romania.
Este decizia personala daca sa o vanda acolo unui german ,sau sa o pastreze si sa o inmatriculeze in Romania pe numele lui. Exista totusi posibilitatea inmatricularii in Romania fara plata taxei printr-o actiune in instanata.